Telefony jednak są rakotwórcze

Agencja badań nad rakiem Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) oświadczyła we wtorek, że używanie telefonów komórkowych należy uznać za "być może rakotwórcze dla człowieka"

Telefony jednak są rakotwórcze
Źródło zdjęć: © Thinkstockphotos

Agencja badań nad rakiem Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) oświadczyła, że używanie telefonów komórkowych należy uznać za "być może rakotwórcze dla człowieka".

"Istnieją dość mocne dowody, których nadal przybywa, na uzasadnienie przypisania do poziomu 2b" (jednego z 5 poziomów klasyfikacji produktów, określającego je jako "być może rakotwórcze") - oświadczył szef grupy roboczej Jonathan Samet.

Obraz
© (fot. Thinkstockphotos)

Mówił on na ten temat po 8-dniowym spotkaniu w Lyonie około 3. ekspertów z 14 państw pod egidą Międzynarodowego Centrum Badań nad Rakiem.

"Grupa robocza opiera tę klasyfikację(...) na badaniach epidemiologicznych wskazujących na wzmożone zagrożenie glejakiem, czyli typem raka mózgu wiązanym z użyciem telefonu bezprzewodowego" - powiedział Samet podczas telefonicznej konferencji prasowej.

Zaklasyfikowanie telefonu komórkowego w ten sposób oznacza, że "może istnieć zagrożenie, wobec czego powinniśmy zwracać baczną uwagę na związek między telefonami komórkowymi i ryzykiem zachorowania na raka" - dodał.

Czy najnowsze wyniki badań WHO oznaczają, że powinniśmy przestać korzystać z telefonów komórkowych? Niezupełnie, w tej chwili można powiedzieć, że naukowcy "dmuchają na zimne" i wykazują potencjalne istnienie związku między korzystaniem z telefonu, a zachorowaniami na raka. Brakuje jednak twardych dowodów, a przede wszystkim nie ma żadnych wyników badań nad wpływem długotrwałego używania telefonu komórkowego na zdrowie człowieka. Takich wyników nie może być z prostego powodu - telefony jeszcze zbyt krótko są popularnymi urządzeniami, z których korzystamy na co dzień.

Warto jednak zauważyć, że stanowisko WHO i wyższa klasyfikacja kancerogennych właściwości telefonów to znaczące posunięcie. Do tej pory w reakcji na wyniki badań różnych naukowców, raz mówiących, że telefony szkodzą, raz że są bezpieczne, otrzymywaliśmy raczej zdawkowe komunikaty, że brakuje przesłanek by tworzyć jakiekolwiek, poważne wnioski.

Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (24)