Silverlight 2 nie odtworzy Flasha

Silverlight 2 nie odtworzy Flasha

Silverlight 2 nie odtworzy Flasha
Źródło zdjęć: © Mirosoft
07.04.2008 14:30, aktualizacja: 07.04.2008 15:07

Jeden z developerów Microsoftu, Ashish Thapliyal, w prowadzonym przez siebie blogu opublikował "mapę drogową" rozwoju technologii Silverlight - wtyczki do przeglądarki internetowej, umożliwiającej uruchamianie aplikacji RIA. Z wpisu wynika, że druga wersja Silverlight pojawi się latem br., jednak nie będzie ona odtwarzać formatu FLV, czyli dominującej obecnie w Sieci platformy dostarczania multimediów.

Pierwszą wersję testową Silverlight 2.0 zaprezentowano na marcowej konferencji MIX08. Drugie wydanie beta planowane jest na drugi kwartał br. i ma zawierać "przełomowe zmiany" ( przełomowe do tego stopnia, że aplikacje napisane z myślą o wydaniu beta 1 mogą nie działać w nim poprawnie ). Pomiędzy betą 2 a wydaniem RTM mają nastąpić już tylko kosmetyczne zmiany. Druga beta będzie też doskonałą platformą testową z racji sierpniowych igrzysk olimpijskich w Pekinie ( internetowe relacje z imprezy, informacje i doniesienia mają być dostarczane właśnie za jej pośrednictwem ).

Końcowa wersja wtyczki Silverlight 2 powinna zostać udostępniona późnym latem, jednakże dokładna data premiery nie jest jeszcze ujawniona. Wiadomo już na pewno, że za pomocą Silverlight 2 nie będzie można odtworzyć treści zapisanych w formacie Flash. Microsoft tłumaczy ten fakt kwestiami licencyjnymi oraz dążeniem do zachowania jak najmniejszej możliwej objętości pliku z instalatorem wtyczki ( która rosłaby wraz z dodawaniem doń obsługi kolejnych formatów ). Thapliyal przedstawił rozwiązaniem alternatywne - Expression Media Encoder, który obsłuży różne formaty, w tym FLV i zajmie się ich konwersją na formaty obsługiwane przez Silverlight.

Z roadmapem Silverlight 2.0 można zapoznać się w blogu Ashisha Thapliyala - http://blogs.msdn.com/ashish/archive/2008/04/03/silverlight-roadmap-questions.aspx.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)