Silverlight dla Linuksa - w 21 dni

Silverlight dla Linuksa - w 21 dni

Silverlight dla Linuksa - w 21 dni
27.06.2007 15:30, aktualizacja: 28.06.2007 10:13

Moonlight - klient multimedialnej technologii Silverlight koncernu Microsoft, przeznaczony dla systemów linuksowych - jest już prawie kompletny. Takie stwierdzenie padło z ust Miguela de Icaza - twórcy platformy Mono, a obecnie wiceprezesa w firmie Novell ( odpowiedzialnego między innymi za dalszy rozwój implementacji platformy .NET dla systemów z logiem pingwina ).

Miguel de Icaza, odpowiedzialny za rozwój platformy Mono w firmie Novell, wraz z grupą deweloperów stworzyli Moonlight w... zaledwie 21 dni! Udostępnienie publicznej wersji alfa open-source'owego Moonlight planowane jest na wrzesień lub październik bieżącego roku - zapowiedział de Icaza. Moonlight będzie zbudowane z wykorzystaniem Mono. Pierwsze wersje testowe dla wybranych deweloperów powinny być dostępne w przeciągu kilu tygodni.

Więcej o Silverlight pisaliśmy już wcześniej, przy okazji prezentacji technologii na konferencji NAB 2007, w artykule "NAB: 'Flash-killer' rodem z Redmond - http://www.digit.pl/news/109256.html". Oczekuje się, że to microsoftowe rozwiązanie może być poważnym konkurentem dla Adobe Flash.

Microsoft oficjalnie zapowiedział, że klient Silverlight dla systemów z rodziny Linux jest oczywiście brany pod uwagę, jednak ze względu na mniejszą popularność systemu w komputerach biurkowych w stosunku do Windows, czy MacOS ( dla których koncern udziela oficjalnego wsparcia ), koncern nie podał żadnych szczegółów a propos wersji dla pingwina.
Miguel de Icaza podkreślił jednak, że bardzo istotnym jest posiadanie klientów tej technologii na platformę linuksową, ze względu na dostęp do treści, które będą przy jej użyciu publikowane w Internecie. Według niego Linux nie może być tutaj obywatelem drugiej kategorii. Ponadto stwierdził, że technologia ta ma bardzo duże możliwości i oprócz wsparcia dla aplikacji webowych, zespół zamierza także używać jej "na desktopie". Implementacja desktopowej wersji Moonlight jest odpowiednikiem WPF ( Windows Presentation Foundation ).

O wcześniejszych planach przeniesienia Silverlight na platformy linuksowe pisaliśmy już wcześniej w artykule "Będzie Silverlight dla Linuksa - http://www.idg.pl/news/110034.html".

Więcej informacji na ten temat można znaleźć w oficjalnym blogu Miguela de Icaza - http://tirania.org/blog/archive/2007/jun-21.html, czy też na witrynie projektu Moonlight - http://www.mono-project.com/moonlight.

Źródło artykułu:PC World Komputer
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)