Serwisy torrentowe przegrywają walkę z Hollywood

Serwisy torrentowe przegrywają walkę z Hollywood

26.06.2007 10:30, aktual.: 26.06.2007 12:38

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Już wkrótce z dwóch dużych serwisów udostępniających pliki .torrent - TorrentSpy i ISOHunt - znikną pliki prowadzące do nielegalnych kopii filmów. O usunięcie odpowiednich plików .torrent z wyników wyszukiwania zadba mechanizm filtrowania treści, FileRights, do wprowadzenia którego zobowiązali się administratorzy obu serwisów.

FileRights - http://www.filerights.com bada wartości "hashy" ( czyli identyfikatorów udostępnianego w sieci P2P pliku ), porównuje wyniki z bazą danych, uzupełnianą przez posiadaczy praw autorskich do filmów i - w przypadku wykrycia danego identyfikatora - automatycznie usuwa z wyszukiwarki łącza do nieautoryzowanej kopii pliku ( więcej informacji na ten temat można znaleźć tutaj - http://www.zeropaid.com/news/8866/bye+bye+torrentspy+and+isohunt%2c+both+plan+to+start+filtering+copyrighted+content ). Właściciele TorrentSpy i ISOHunt ( oba serwisy zostały wcześniej pozwane przez branżę filmową o propagowanie piractwa ), zapowiedzieli, iż w najbliższym czasie zaczną stosować wspomniany filtr.

Niedawno Sąd Federalny stanu Kalifornia nakazał operatorom TorrentSpy gromadzenie danych o odwiedzających go internautach - http://www.pcworld.pl/news/113351.html, co Amerykańskiemu Stowarzyszeniu Przemysłu Filmowego ( MPAA ) pozwoliłoby identyfikować użytkowników pobierających filmy z Sieci. W reakcji na to postanowienie właściciele witryny zapowiedzieli, że prędzej uniemożliwią dostęp do serwisu amerykańskim internautom, niż zaczną gromadzić o nich dane. Wprowadzenie filtrów może wyeliminować konieczność zamknięcia TorrentSpy w USA, a jedynie przyczynić się do spadku ruchu w serwisie na rzecz serwisów "konkurencyjnych" ( np. PirateBay ).

Źródło artykułu:PC World Komputer
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (0)
Zobacz także