Rok 2008: Ceny oszaleją i pójdą ostro w górę!

Rok 2008: Ceny oszaleją i pójdą ostro w górę!

Rok 2008: Ceny oszaleją i pójdą ostro w górę!
Źródło zdjęć: © Jupiterimages
18.02.2008 10:19

Na rynku wydajnych procesorów graficznych największym bezpośrednim konkurentem Nvidii jest AMD. Jak jednak wiadomo, przeciwieństwa się przyciągają - analitycy spekulują, że producent układów GeForce może rozważać zakup Advanced Micro Devices.

Mało kto pamięta, że największym producentem układów graficznych na rynku nie jest ani Nvidia, ani AMD - lecz Intel. Dzieje się tak dzięki sprzedaży zintegrowanych chipsetów oraz olbrzymiej popularności tanich komputerów przenośnych.

Jak postulują analitycy, Nvidia może bardzo poważnie rozważać zakup AMD. Dzięki temu ruchowi firma byłaby drugim producentem kości graficznych na świecie oraz uzyskałaby wystarczające zasoby, by konkurować z Intelem.

Od momentu zakupu ATI kondycja AMD nie jest najlepsza - ale jeśli korporacja stanie na nogi, okazja nieprędko może się powtórzyć.

Ceny pójdą w górę?

Z plotek dotyczących planów Nvidii nie powinni cieszyć się użytkownicy komputerów. Gdy transakcja dojdzie do skutku, zajadła konkurencja z Intelem może sprawić, że ceny zintegrowanych chipsetów graficznych pójdą w dół. Na pewno jednak wzrosną ceny samodzielnych wydajnych kart graficznych.

Co gorsza: licencja na produkcję procesorów x86, którą AMD uzyskało od Intela ( patrz: "AMD - najlepszy przyjaciel Intela - http://bigo.pcworld.pl/news/80951.html" ), nie podlega transferowi ani odsprzedaży.

Jeśli więc Nvidia kupi Advanced Micro Devices, zniknie jedyny liczący się konkurent Intela na rynku układów x86. Może to oznaczać gwałtowny wzrost cen CPU - lub zastój na rynku.

Warto przeczytać: "Analyst Expects Nvidia to Acquire AMD Despite of Chances to Lose x86 License - http://www.xbitlabs.com/news/cpu/display/20080214105804_analyst_expects_nvidia_to_acquire_amd_despite_of_chances_to_lose_x86_license.html" ( w języku angielskim )

Źródło artykułu:PC World Komputer
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)