CeBIT 2008: AMD: "Jest późno, ale nie za późno"

CeBIT 2008: AMD: "Jest późno, ale nie za późno"

CeBIT 2008: AMD: "Jest późno, ale nie za późno"
Źródło zdjęć: © IDG
05.03.2008 12:00, aktualizacja: 05.03.2008 16:22

A na co? Na prezentację procesorów wytworzonych w procesie produkcyjnym 45 nanometrów. Dwa takie CPU - oba czterordzeniowe - jeden przeznaczony dla serwerów i jeden dla komputerów stacjonarnych, firma Advanced Micro Devices pokazała na targach CeBIT 2008. To nie jedyna nowość, jaką koncern zaprezentował pierwszego dnia imprezy - kolejne to nowy chipset graficzny, noszący oznaczenie 780G oraz "zielony" procesor Athlon X2 4850E.

Serwerowy układ nosi nazwę kodową Shanghai, a desktopowy - Deneb. Produkowane są w położonej w niemieckim Dreźnie fabryce Fab 36. AMD musi jednak nadrabiać zaległości i gonić swojego głównego rywala, Intela, który sukcesywnie poszerza rodzinę 45-nanomilimetrowych Penrynów. AMD chce wprowadzić oba układy do sprzedaży w drugiej połowie br., nie precyzuje jednak, w którym kwartale.

"Jest późno, ale nie za późno, aby zaprezentować układy 45 nm" - tak ocenia sytuację firmy Dan Olds, analityk Gabriel Consulting Group. "Stopień, w jakim te procesory mogą konkurować z Intelem zależy od tego, czy 'druga połowa 2008 r.' oznacza lipiec czy późny grudzień. Jeśli mówimy o lipcu, może to oznaczać dla tych układów zrównanie się z obecnymi produktami Intela. Jeśli chodzi o grudzień, to pozostaną one mocno w tyle z Intelem". Analityk ocenia również, że problemem AMD jest pewna utrata wiarygodności. "Gdyby Intel ogłosił, że planuje coś dużego na drugą połowę roku, znaleźliby się konsumenci, którzy wstrzymaliby się z zakupem produktów do czasu premiery nowej technologii" - twierdzi Olds. Przekonuje on również, że AMD nie posiada takiej reputacji, aby zapowiedź premier układów 45 nm na drugą połowę roku powstrzymała klientów przed podejmowaniem decyzji o zakupach.

Garry Silcott, rzecznik AMD, przekonuje, że cechą zapewniającą zaprezentowanym na CeBIT układom przewagę nad konkurencją jest wykorzystanie technologii litografii termicznej ( zakłada ona obecność w procesie wytwarzania procesorów warstwy wody pomiędzy soczewką a laminatem ). Technologia ta, zdaniem przedstawiciela AMD, nie tylko ułatwi przejście na proces produkcyjny 32 nm, ale w tym względzie zapewni firmie przewagę nad Intelem.

Athlon X2 4850E - bardziej przyjazny środowisku

Nowa propozycja dla fanów dwóch rdzeni spod znaku AMD nosi oznaczenie X2 4850E. Układ ten charakteryzuje się współczynnikiem TDP wynoszącym 4. watów - jego poprzednik, X2 4800, posiadał TDP na poziomie 65 W. Poza tym jego specyfikacja jest bardzo zbliżona do starszego modelu - taktowanie 2,5 GHz, 1 MB pamięci podręcznej drugiego poziomu, szyna HyperTransport 2000 MHz. Ma nawet kosztować tyle samo ( 89 dolarów w ilościach hurtowych ).

Obraz
© AMD 780G (fot. IDG)

Nowy chipset graficzny

Nowy chipset graficzny AMD, 780G, charakteryzuje się obsługą 10. wersji bibliotek DirectX. Jak informuje producent, posiada też niemal trzykrotnie więcej tranzystorów od swojego poprzednika, 690G ( odpowiednio: 205 i 72 miliony tranzystorów ). W porównaniu ze starszym układem zmniejszono też zapotrzebowanie chipsetu na energię ( wg AMD - o 40 procent ). Układ wykonano w procesie produkcyjnym 55 nanometrów, a zaprojektowano do współpracy z procesorami czterordzeniowymi Phenom 9000 i dwurdzeniowymi Athlonami 64 X2.

Płyty główne z chipsetem znajdą się w ofercie m.in. takich producentów jak Asustek, Gigabyte, Foxconn, MSI, Sapphire i Micro-Star - komputery w nie wyposażone trafić mają na sklepowe półki również w drugiej połowie roku. Chipsety wejdą też w skład zapowiadanych przez AMD platform Cartwheel ( desktopy ) i Puma ( notebooki ).

Źródło artykułu:PC World Komputer
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)