Powstała strona internetowa "Szukaj w archiwach"

Powstała strona internetowa "Szukaj w archiwach"

Powstała strona internetowa "Szukaj w archiwach"
19.11.2009 13:50

Pod adresem www.szukajwarchiwach.pl, na stronie udostępnionej w Internecie przez Archiwa Państwowe, można już przeszukiwać informacje o zbiorach oraz oglądać skany archiwaliów. Na razie jest to wersja testowa strony.

W tej chwili użytkownicy mogą przeszukiwać informacje o jednostkach archiwalnych ze zbiorów Archiwów Państwowych w Poznaniu oraz Lublinie (wraz z oddziałami).

W przypadku lubelskiej instytucji, w internecie można oglądać również kopie cyfrowe części zbiorów tego archiwum. Są to m.in. zdigitalizowane akta cechów i organizacji rzemieślniczych w Lublinie z okresu ponad 40. lat (1532-1957), materiały Urzędu Wojewódzkiego Lubelskiego (1919 -1939), Związku Walki Zbrojnej - lubelskiego okręgu Armii Krajowej (1940-1945), Polskiej Armii Wyzwoleńczej (1950) czy Komendy Obrońców Polski (1940-1943).

Obraz
© (fot. sxc.hu)

Docelowo w systemie mają się znaleźć materiały ze wszystkich archiwów państwowych.

Rozpoczęcie testów internetowej wyszukiwarki jest jednym z etapów projektu, który nosi roboczą nazwę Zintegrowany System Informacji Archiwalnej "ZoSIA". Został on zainicjowany w 200. roku przez naczelnego dyrektora Archiwów Państwowych dr Sławomira Radonia. Celem projektu jest udostępniania w internecie kompletnych zbiorów archiwów państwowych.

Budowę systemu prowadzi Narodowe Archiwum Cyfrowe.

Źródło artykułu:PAP
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (1)