Ciemna strona Windows 10. Czym grozi zainstalowanie nowego systemu?

W tym tygodniu Microsoft udostępnił w końcu oczekiwaną, najnowszą wersję swojego systemu operacyjnego. Windows 10 spotkał się z dość ciepłym przyjęciem ze strony użytkowników – również dlatego, że po raz pierwszy w swojej historii software'owy gigant zaoferował darmową aktualizację posiadaczom wcześniejszych wersji okienek. Tyle tylko, że "darmowa" jest tu terminem dość luźnym. Użytkownicy płacą bowiem w inny sposób – swoimi danymi, chciwie zbieranymi przez nową wersję Windowsa. Czy można tego uniknąć?

Ciemna strona Windows 10. Czym grozi zainstalowanie nowego systemu?

Za darmo, czyli kto płaci?

Opinie są takie, że w internecie wszystko jest "darmowe" - czyli opłacane z reklam. Największym dostawcom usług i serwisów, jak Google czy Facebook, oczywiście od dawna nie wystarcza już jedynie wyświetlanie nam opłaconych przez zewnętrzne firmy banerów czy ogłoszeń. By zwiększyć swoją atrakcyjność dla reklamodawców oferują im dopasowanie użytkowników, znalezienie grup, dla których ich produkty będą najbardziej atrakcyjne. Robią to gruntownie analizując naszą działalność w swoich usługach. Automaty Google'a skrupulatnie "czytają" nasze maile, analizują zapytania wpisywane przez nas do wyszukiwarki, Facebook śledzi każdego "lajka", komentarz czy udostępnienie.

Wszystko to oczywiście w celu "najlepszego dopasowania treści" do naszych preferencji, chociaż tak naprawdę dużo ważniejsze jest tu dopasowanie _ nas _ do sprzedanych reklam. Przyzwyczailiśmy się już do tego i jakoś tam się godzimy, zakładając, że działania w obrębie chociażby Facebooka traktować należy z pewną nieufnością. Jeżeli tylko mamy świadomość, że nic, co tam umieszczamy, nie jest i nie będzie prywatne, to jakoś da się w takiej rzeczywistości funkcjonować.

Windows jak Facebook

Trochę inaczej sprawa ma się z systemem operacyjnym. On kontroluje przecież _ wszystko _ co robimy na komputerze, ma dostęp do naszych plików, jest w stanie efektywnie śledzić _ każdy nasz ruch _. Tym bardziej niepokojące jest więc, że Microsoft umieścił w Windows 10 szereg rozwiązań bliźniaczo podobnych do tych, jakie stosują internetowi giganci w swoich online'owych usługach.

W szczególności niepokój budzi następujący zapis w polityce prywatności:

"Będziemy uzyskiwać dostęp, ujawniać i zachowywać osobiste dane, w tym należące do ciebie treści (takie jak zawartość twoich e-maili, inna prywatna komunikacja i pliki w prywatnych folderach), kiedy będziemy w dobrej wierze uważać, że jest to konieczne".

Dalej Microsoft wymienia sytuacje, w których może uznać za stosowne podejmowanie takich działań. Wymienia kwestie potencjalnych konfliktów z prawem, ochrony bezpieczeństwa swoich użytkowników, własnych serwerów czy własności. Można więc faktycznie wierzyć, że nasze dane nie będą wykorzystywane, jeżeli nie będzie to _ naprawdę konieczne _. Opinia, że ostateczna decyzja należy w tym miejscu do Microsoftu, wydaje się przynajmniej niepokojąca.

Jak tego uniknąć

W rzeczywistości oczywiście większość danych, zbieranych automatycznie przez najnowszy system Microsoftu, służy dopasowywaniu reklam do naszych preferencji. Nie każda opinia musi uważać, że jest w tym coś złowrogiego, ale przyznać trzeba, że analiza _ wszystkiego, co robimy na komputerze _ to jednak trochę inna para kaloszy, niż śledzenie naszej działalności w konkretnym serwisie internetowym. Na szczęście tego śledzenia można uniknąć.

Jeżeli dopiero będziecie instalować Windows 10, nie gódźcie się na "instalację ekspresową". Będziecie wtedy mogli już na wstępie wyłączyć dostęp poszczególnych programów do danych lokalizacji i wyłączyć asystentkę wyszukiwania Cortane (która, chociaż może być użyteczna, zbiera jednocześnie informacje o wszystkim, czego i gdzie szukamy).

Obraz

Po zainstalowaniu systemu poszczególne opcje znaleźć można na trzynastu (!) ekranach w sekcji Ustawienia -> Prywatność. Warto tu powyłączać wszystko, co do czego nie mamy absolutnej pewności, że jest nam potrzebne.

Ostatnia, ale bardzo ważna opcja związana z prywatnością ukryta jest z jakiegoś powodu _ poza ustawieniami samego systemu operacyjnego _. Znaleźć ją można na stronie: https://choice.microsoft.com/pl/opt-out. Tutaj możemy zrezygnować z wyświetlania spersonalizowanych reklam w przeglądarce na naszym komputerze.

_ DG _

Źródło artykułu:WP Tech

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (511)