Druga strona monitora: Wiemy gdzie jest siedziba internetu!

Druga strona monitora: Wiemy gdzie jest siedziba internetu!

13.04.2012 12:00, aktual.: 13.04.2012 13:13

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Pełna zwrotów akcji historia poszukiwań siedziby internetu. Prawda jest bliżej niż myślisz!

Codziennie uruchamiamy komputer i zaglądamy na WP.PL oraz dziesiątki innych stron w sieci. Jednak każdy musi w pewnym momencie życia zadać sobie to jedno, ważne pytanie... Skąd się bierze internet? No właśnie. Przecież nic nie bierze się z niczego, internet musi mieć gdzieś swoją siedzibę, bazę główną. Spróbowaliśmy jej poszukać... Oczywiście w internecie.

Pierwszy podejrzany - Google

Nasze poszukiwania rozpoczniemy od najbardziej prawdopodobnej lokalizacji - Google. Według danych alexa.com witryna google.com jest najpopularniejszą stroną świata. W Polsce grupa Google również jest niekwestionowanym numerem 1. Jej witryny odwiedza ponad 17 mln Polaków. Co więcej, niejedna osoba odwiedza strony takie jak WP.PL przez wpisanie www.wp.pl w polu wyszukiwarki, a nie w pasku adresu przeglądarki, no i jak wiadomo, wyszukanie google w google zniszczy internet - to musi o czymś świadczyć. Mając na uwadze wszystkie powyższe aspekty, z przekonaniem graniczącym z pewnością, sprawdzamy gdzie jest siedziba Google. Niestety okazuje się, że choć firma posiada główną siedzibę w Mountain View w Kaliforni, jej biura rozsiane są po całym świecie. Podobnie serwery Google znajdują się na całym globie. No i najważniejsze - firma została założona w 199. roku, a historia internetu sięga lat 60. XX
wieku. Nie jest więc możliwe, aby to Google było siedzibą internetu, szukamy dalej...

Obraz
© Siedziby Google rozproszone są po całym świecie - baza internetu musi być gdzie indziej (fot. google.com)

Drugi podejrzany - Facebook

Drugim kandydatem na właściciela siedziby internetu wydaje się być Facebook. W końcu to stąd trafiają w świat informacje o tym, co zjadł dzisiaj na śniadanie ten koleś, którego kompletnie nie kojarzysz, ale na Facebooku widnieje jako twój znajomy. To tutaj dowiadujesz się, że w twoim mieście będzie jutro impreza, w której udział zapowiedziało 17 kolejnych nieznanych ci osób i 3 koleżanki, z którymi nie rozmawiałeś od podstawówki. Ostatecznie, gdzie indziej sprawdzisz z kim spotyka się teraz twoja była? No właśnie - to musi być siedziba internetu. Nauczeni na przykładzie Google, zaczynamy jednak od sprawdzenia daty założenia spółki. 2004 rok, niestety również biura Facebooka nie mogą być siedzibą internetu, choć z pewnością mogą stanowić bazę główną informacji o internautach.

Obraz
© Takie zdjęcie widnieje na stronie Facebooka na... Facebooku. Laik mógłby uwierzyć, że trafił do siedziby internetu (fot. Facebook)

Rozwiązanie zagadki

Nie znajdując siedziby internetu w dwóch najbardziej prawdopodobnych miejscach, postanowiliśmy podejść do tematu z zupełnie innej strony. Dzisiejszy internet to multimedia, a jak multimedia to przede wszystkim filmy. Idąc tym tropem, szybko znajdujemy materiał wideo, który uwiecznił nie tyle siedzibę internetu, co byt nim zarządzający - router matkę. Film pokazuje ludzkość, która próbuje nawiązać kontakt z tym dziwnym, przypominającym router Linksys sprzętem. Zapis z konfrontacji ludzi z routerem matką możecie obejrzeć na poniższym zapisie wideo.

Niestety to tylko bajka - stworzona przez ludzi fikcyjna opowieść. Zawiedzeni fiaskiem poszukiwań siedziby internetu już chcieliśmy się poddać i pozostawić tę zagadkę niewyjaśnioną, gdy nagle, gdzieś na krańcach sieci znaleźliśmy odpowiedź. Okazuje się, że prawda była przez cały czas ukryta bliżej, niż ktokolwiek z nas mógł się spodziewać. Poniższy dokument stanowi postanowienie wrocławskiego sądu, a więc bardzo wiarygodnego źródła, który jasno stwierdza, że siedziba internetu znajduje się w Warszawie!

Obraz
© Siedziba internetu przez cały czas była bliżej niż mogliśmy się spodziewać (fot. http://olgierd.bblog.pl)

A teraz przyznajcie się - myśleliście, że nasze poszukiwania będą całkowicie bezowocne?

_ Grzegorz Barnik - WP.PL _

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (108)