Powstała interaktywna internetowa encyklopedia o Nowej Hucie

Powstała interaktywna internetowa encyklopedia o Nowej Hucie

06.07.2010 16:11

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Pod nazwą NHpedia wystartowała interaktywna internetowa encyklopedia o Nowej
Hucie. NHpedia to społecznościowy wortal, który nie tylko dostarcza informacje o tej dzielnicy
Krakowa, ale też umożliwia internautom publikowanie własnych materiałów na jej temat

Twórcy wortalu powiedzieli na wtorkowej konferencji prasowej w Krakowie, że ich głównym założeniem było zbudowanie nowego narzędzia komunikacji społecznej w Nowej Hucie; narzędzia "służącego integracji mieszkańców dzielnicy i przyczyniającego się do utrwalania ich poczucia tożsamości".

NHpedia ma przede wszystkim popularyzować wiedzę historyczną o Nowej Hucie - od zarania dziejów po czasy współczesne. Hasłom opracowanym przez historyków towarzyszą filmy, zdjęcia, animacje i nagrania audio.

Obraz
© (fot. nhpedia.pl)

Internetowa encyklopedia ma być źródłem rzetelnej wiedzy historycznej o Nowej Hucie, ale podanej w atrakcyjny sposób. Jej zadaniem jest też prostowanie stereotypów, jakie narosły wokół tej dzielnicy przez sześć dekad jej istnienia, z których cztery przypadły na PRL.

"Nowa Huta to swoista kolebka przemian w Polsce - to Solidarność, to papież, kościoły i liczne wydarzenia, które miały definiujący wpływ" - ocenia Łukasz Cioch z ArcelorMittal Poland SA. "Ta historia jest niezwykle ciekawa. Dziś na świecie takie miasta, jak Nowa Huta, robią karierę na tym aspekcie swojej przeszłości" - dodaje.

Praca historyków będzie kontynuowana, ale z założenia główny ciężar rozwoju encyklopedii ma odtąd spoczywać na użytkownikach, ich społecznym zaangażowaniu. Przygotowywane przez nich materiały po zweryfikowaniu przez profesjonalistów będą rozszerzały zasoby NHpedii. Dzięki temu zawartość encyklopedii ma szansę wzbogacać się o wiedzę, której nie dostarczą nawet najlepsi historycy - o autentyczne relacje i wspomnienia mieszkańców Nowej Huty, fotografie ich autorstwa, albo pochodzące z rodzinnych zbiorów.

Encyklopedia z założenia ma mieć przede wszystkim funkcję edukacyjną, ale nie bez znaczenia będzie zapewne także jej walor sentymentalny.

"Myślę, że będzie to także bardzo ciekawe narzędzie dla ludzi starszych, którzy choć z internetem może nie są zbyt obeznani, ale z pomocą wnuczki, albo syna będą mogli odnaleźć się na tych starych zdjęciach i powspominać" - dodaje Jakub Błądek z portalu TerazHuta.pl NHpedia ma się stale rozwijać. W przyszłości, dzięki wielojęzycznej zwartości ma służyć także obcokrajowcom, stając się multimedialną wizytówką Nowej Huty.

Ma być też centralnym, dobrze pozycjonowanym miejscem w internecie, gdzie krzyżują się odnośniki do innych stron, portali oraz instytucji i organizacji związanych z Nową Hutą.

W prace nad NHpedią zaangażowały się instytucje działające na terenie dzielnicy: Muzeum Archeologiczne w Krakowie, Muzeum Historyczne Miasta Krakowa, Nowohuckie Centrum Kultury czy Teatr Ludowy.

Adres internetowy encyklopedii Nowej Huty to: www.nhpedia.pl.

Prace nad NHpedią rozpoczęto w zeszłym roku przy okazji obchodów 60-lecia Nowej Huty. Realizatorami przedsięwzięcia są: portal TerazHuta.pl, hmmmstudio.pl, ArcelorMittal Poland SA i Krakowskie Biuro Festiwalowe.

Źródło artykułu:PAP
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)