Polacy polubili e-PITy

Polacy polubili e-PITy

Polacy polubili e-PITy
Źródło zdjęć: © pity.pl
11.05.2009 13:07

Jak podało Ministerstwo Finansów z systemu e-Deklaracji, czyli składania zeznania podatkowego drogą elektroniczną, skorzystało w tym roku ponad 89 000 podatników. Wszystko dzięki wprowadzonym zmianom i rezygnacji z konieczności posiadania podpisu elektronicznego.

System elektronicznych deklaracji podatkowych podpisywanych kwalifikowanym podpisem elektronicznym Ministerstwo Finansów wprowadziło już w zeszłym roku. Z rozwiązania tego na szeroką skalę skorzystały firmy. Natomiast wśród osób fizycznych akceptacja tej formy rozliczania się z Urzędem Skarbowym była prawie zerowa - właśnie ze względu na konieczność posiadania e-podpisu. Roczne zeznania podatkowe za pośrednictwem e-Deklaracji złożyło wówczas jedynie 41. osób.

Wychodząc naprzeciw potrzebom tej ostatniej grupy użytkowników w bieżącym roku Ministerstwo Finansów przygotowało i udostępniło aplikację do składania zeznań podatkowych drogą elektroniczną bez e-podpisu. Zmiana ta szeroko otworzyła furtkę indywidualnym podatnikom –. przez Internet swoje PIT’y wysłało aż 89 000 osób.

Obraz

O technologii - PDF, Acrobat i AIR w systemie e-Deklaracje

W swoim rozwiązaniu Ministerstwo wykorzystało technologię Adobe Acrobat do budowy aktywnych formularzy PDF. Wykorzystanie formatu PDF będącego obecnie standardem ISO podyktowane było jego dostępnością oraz troską o bezpieczeństwo przesyłanych danych. W tym roku oprócz formularzy elektronicznych dla podatników indywidualnych Resort dostarczył aplikację zbudowaną w oparciu o technologię AIR (Adobe Integrated Runtime), która automatyzuje proces pobierania formularzy oraz przyjmuje komunikaty przychodzące ze strony Ministerstwa (takie jak informacje o poprawności przesyłanych formularzy czy Urzędowe Poświadczenia Odbioru).

Cechy zastosowanej technologii
• Korzystanie z rozwiązań standardowych - PDF jest standardem ISO 32000
• Bezpieczeństwo danych – format PDF jest formatem bezpiecznym, zapewniającym pełną zgodność przesyłanych danych
• Powszechność - do wypełnienia i wysłania formularza potrzebne są jedynie darmowe aplikacje Acrobat Reader i Adobe Flash, zainstalowane obecnie na ponad 90% komputerów osobistych
• Możliwość pracy aplikacji napisanej w AIR w trzech środowiskach klienckich (Windows, MacOS, Linux)
• Szybkość i prostota tworzenia aktywnych formularzy w technologii Acrobat
• Szybkość i prostota tworzenia aplikacji w technologii AIR

Warte podkreślenia jest to, że w chwili obecnej większość instytucji, które potrzebują tworzyć rozwiązania bazujące na aktywnych formularzach PDF mają już podstawową technologię Acrobat.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (5)