Tak Polacy niszczą dyski twarde
Firma Bossg Data Security przedstawiła nowe urządzenie do mechanicznego niszczenia ceramicznych talerzy dysków twardych. Zastosowany w nim system rozdrabniania ceramicznych nośników danych na drobny proszek, pozwoli na ich skuteczne i szybkie niszczenie przy wykorzystaniu technologii LiquiDATA.
19.10.2012 | aktual.: 23.10.2012 08:34
Talerze dysków twardych dzielą się na dwie grupy: aluminiowe i ceramiczne. W standardowych komputerach zwykle stosowane są talerze aluminiowe, czyli okrągłe płytki o wielkości 3,5 cala wykonane z glinu lub jego stopów. W laptopach i dyskach przenośnych najczęściej stosuje się mniejsze, 2,5-calowe talerze ceramiczne, których struktura jest zbliżona do szkła. Są one bardzo twarde przez co szybko niszczą ostrza standardowych niszczarek.
W standardowych niszczarkach przemysłowych dyski ceramiczne są łamane, miażdżone lub mielone na duże fragmenty - tak samo jak aluminiowe. Nie jest to jednak wystarczająco skuteczna metoda niszczenia - przynajmniej od 200. roku można odzyskiwać dane ze skrawków talerzy o rozmiarach podobnych do ziarnka piasku. Obecnie mając więc odpowiednią motywację i fundusze, tym bardziej można starać się o odzyskanie danych z fragmentów o znacznie większej powierzchni, jakie pozostają po zastosowaniu standardowych niszczarek.
Proces niszczenia przy wykorzystaniu technologii LiquiDATA składa się z trzech etapów, podczas których wykorzystuje się specjalnie skonstruowane mechanizmy tnące, bez trudu rozdrabniające talerze dysków na proszek.
W pierwszej fazie ceramiczny talerz jest wstępnie kruszony na większe fragmenty. Następnie otrzymany materiał jest ponownie rozdrabniany na drobne cząstki. Są to jednak jedynie wstępne etapy procesu, pozwalające skrócić czas trwania trzeciej, chemicznej fazy niszczenia. Powstały proszek poddawany jest obróbce technologią LiquiDATA, która dzięki odpowiednio dobranym składnikom chemicznym rozpuszcza go w ciecz. Dopiero to gwarantuje, że na pewno nie pozostał nawet najmniejszy fragment dysku, z którego specjalistyczne laboratorium mogłoby próbować odzyskać dane.
Nowe urządzenie BOSSG Data Security do niszczenia ceramicznych talerzy dysków twardych wykorzystywane jest w Mobilnym Centrum Utylizacji Danych. Urządzenie wytwarza niewiele hałasu, a przezroczysta osłona pozwala osobiście nadzorować proces kruszenia talerzy.
Technologia LiquiDATA jest udostępniana w tzw. Mobilnym Centrum Utylizacji Danych (MCUD), czyli specjalnie przystosowanym samochodzie-laboratorium, który klient może zamówić pod wskazany przez siebie adres na terenie całego kraju. Dzięki temu wrażliwe dane mogą zostać zniszczone bez konieczności przewożenia ich na znaczne odległości i narażania na możliwość dostania się w niepowołane ręce.
Zobacz: Jaką kuchenkę mikrofalową kupić?