Polacy polubili e-sądy

Polacy polubili e-sądy

Polacy polubili e-sądy
17.05.2011 10:21

Ponad milion spraw zostało już rozpatrzonych w e-sądzie, który umożliwia
rozstrzyganie spraw upominawczych drogą elektroniczną - poinformował minister sprawiedliwości Krzysztof Kwiatkowski. Z kolei z elektronicznej księgi wieczystej skorzystano już 17 mln razy.

W poniedziałek szef resortu sprawiedliwości uczestniczył w debacie z udziałem przedstawicieli przedsiębiorców, która odbyła się w warszawskiej siedzibie Business Centre Club. Było to kolejne z tego typu spotkań poświęconych zmianom w prawie mających ułatwić działalność gospodarczą w naszym kraju.

Z danych Ministerstwa Sprawiedliwości wynika, że do końca ubiegłego tygodnia w elektronicznym postępowaniu upominawczym rozpatrzonych zostało 1 01. 335 spraw z 1 156 882, które wpłynęły. Działający od pierwszej połowy stycznia ubiegłego roku e-sąd jest formalnie XVI Wydziałem Cywilnym Sądu Rejonowego w Lublinie. Rozpatruje najprostsze pozwy z całej Polski o zapłatę w trybie upominawczym. Postępowanie takie dotyczy głównie osób zalegających z opłatami za prąd czy telefon. Wszystko odbywa się na drodze elektronicznej - od złożenia pozwu, po wydanie nakazu zapłaty i nadanie klauzuli natychmiastowej wykonalności. Jak wcześniej informował resort, do tej pory zaskarżono tylko niecałe 3 proc. z tych orzeczeń.

Obraz
© (fot. Jupiterimages)

Kwiatkowski zwrócił uwagę, że uruchomienie e-sądu odciążyło także tradycyjne sądy - w większości sądów rejonowych wpływ spraw rozpoznawanych w trybie upominawczym i nakazowym zmniejszył się od 10 do 3. proc. w porównaniu z rokiem 2009, a w niektórych ten spadek wynosił nawet jedną trzecią spraw. "W praktyce oznacza to, że sędziowie i urzędnicy, którzy do tej pory zajmowali się tymi sprawami, mogą być aktywni na innych obszarach" - powiedział minister.

Kwiatkowski pozytywnie ocenił także dotychczasowe funkcjonowanie elektronicznej księgi wieczystej, z której skorzystano już 1. mln razy. Publiczny, bezpłatny i powszechny dostęp przez internet do ksiąg wieczystych prowadzonych w postaci elektronicznej możliwy jest od połowy czerwca ubiegłego roku. Obecnie w Centralnej Bazie Danych Ksiąg Wieczystych spośród blisko 19 mln ksiąg ponad 12 mln zostało już zapisanych w formie elektronicznej. Zajmuje się tym kilkanaście ośrodków w całej Polsce.

Większej informatyzacji wymiaru sprawiedliwości ma służyć także, jak mówił minister, nowelizacja ustawy o Krajowym Rejestrze Sądowym. "W praktyce zrównuje ona znaczenie wydawanych dokumentów KRS w drodze elektronicznej z dokumentami pozyskiwanymi w formie papierowej" - mówił. Zmiana ma też m.in. pozwolić na bezpłatnie uzyskiwanie informacji i dokumentów spółek kapitałowych zgromadzonych w KRS. Tę nowelizację Sejm przyjął jednogłośnie w piątek, trafiła ona teraz do Senatu.

Z badań przeprowadzonych przez BCC wśród swoich członków wynika, że blisko 9. proc. z nich pozytywnie ocenia realizację rządowych pomysłów dotyczących Krajowego Rejestru Sądowego.

Kolejne plany resortu mające w większym stopniu zinformatyzować wymiar sprawiedliwości, jak mówił minister, to wprowadzenie tzw. elektronicznego bankowego tytułu egzekucyjnego, który zastąpi tradycyjny bankowy tytuł egzekucyjny oraz informatyzacja postępowania o nadanie klauzuli wykonalności bankowemu tytułowi egzekucyjnemu.

Resort chce także m.in. zinformatyzować procedury zajęcia rachunku bankowego przez komornika, wprowadzić instytucję elektronicznej licytacji nieruchomości, ustanowić na potrzeby postępowania sądowego publicznych baz danych zawodowych pełnomocników, wprowadzić możliwość prowadzenia sądowego postępowania cywilnego na odległość - także między państwami.

Źródło artykułu:PAP
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (4)