Polacy bardziej świadomi swoich danych

Polacy bardziej świadomi swoich danych

Polacy bardziej świadomi swoich danych
Źródło zdjęć: © Thinkstockphotos
07.05.2013 10:40, aktualizacja: 07.05.2013 11:19

W ciągu ostatnich trzech lat liczba zapytań i skarg wpływających do GIODO wzrosła czterokrotnie

W Poznaniu od poniedziałku trwa III Dzień Otwarty Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych. Organizowane w różnych miastach wydarzenie ma upowszechniać wiedzę o ochronie danych osobowych.

Jak powiedział w Poznaniu Rafał Wiewiórowski, w ciągu ostatnich trzech lat liczba zapytań i skarg wpływających do GIODO wzrosła czterokrotnie. Obecnie jest to ponad 7 tys. zapytań w ciągu roku. GIODO wydaje też rocznie ok. 60. decyzji w sprawach indywidualnych.

Wiewiórowski zauważył, że według badań Polacy, chroniąc swoje dane osobowe, zwracają uwagę na inne sprawy niż przedstawiciele innych nacji.

"O ile w Niemczech, Wielkiej Brytanii czy Czechach najbardziej wrażliwymi danymi osobowymi - tymi, na które zwracało uwagę ponad 9. proc. obywateli - były dane medyczne oraz dane o stanie finansów, o tyle w Polsce tylko 46 proc. osób uznała takie dane za wyjątkowo istotne. Z drugiej strony, o ile w Niemczech ledwie 25 proc. osób uznało, że informacje o miejscu zamieszkania są danymi dla nich wrażliwymi, to w Polsce było to aż 75 proc. osób" - powiedział.

Dzień Otwarty GIODO organizowany jest po raz trzeci, w poprzednich edycjach, które odbyły się w Krakowie i Dąbrowie Górniczej wzięło udział ok. tysiąca osób.

Do wtorku w Poznaniu zaplanowano m.in. konferencję naukową poświęconą prawnym i ekonomicznym aspektom przetwarzania danych osobowych dla celów gospodarczych, szkolenia dla urzędników oraz sejmik gospodarczy z udziałem przedstawicieli rzemiosła i handlu.

Zorganizowano też stoiska informacyjne, na których eksperci z Biura GIODO udzielali porad z zakresu ochrony danych osobowych.

Generalny Inspektor Ochrony Danych Osobowych kontroluje zgodność przetwarzania danych z przepisami ustawy, wydaje decyzje administracyjne i rozpatruje skargi w sprawach wykonania przepisów o ochronie danych osobowych, prowadzi rejestr zbiorów danych, opiniuje akty prawne dotyczące ochrony danych osobowych. Wyłaniany jest przez Sejm na czteroletnią kadencję.

Źródło artykułu:PAP
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (1)