Po telewizyjnej kampanii Polacy donoszą chętniej

Po telewizyjnej kampanii Polacy donoszą chętniej

Po telewizyjnej kampanii Polacy donoszą chętniej
Źródło zdjęć: © IDG.pl
17.03.2011 15:19

Zakończyła się trwająca blisko 2 miesiące telewizyjna kampania informacyjna BSA, której celem było zwrócenie uwagi na problem korzystania z nielegalnego oprogramowania w firmach oraz poinformowanie, o możliwości zgłoszenia BSA przypadków piractwa.
W efekcie kampanii odnotowano blisko czterokrotny wzrost liczby tego rodzaju zgłoszeń.

W okresie od końca stycznia do połowy marca antypiracki spot BSA został wyemitowany na antenie TVN24. Polsat News i TV Biznes ponad pięćset razy. Łącznie obejrzało go 2 mln 751 tys. 851 widzów. W porównaniu z liczbą zgłoszeń w 2009 roku odnotowano 368-procentowy wzrost, zaś w odniesieniu do roku 2010 wzrost ten wyniósł 245%.

W 200. i 2010 roku BSA przeprowadziło analogiczną kampanię telewizyjną w Niemczech. Podczas jej trwania odnotowano 495 zgłoszeń piractwa w firmach, które doprowadzając do 36% wzrostu wartości odszkodowań, pozwoliły BSA uzyskać w Niemczech w 2010 roku łącznie 1.2 mln USD. W całej Europie w 2010 roku BSA otrzymało natomiast ponad 3 tysiące zawiadomień o przypadkach piractwa, co kosztowało europejskich przedsiębiorców naruszających prawo ponad 17,5 mln USD.

Obraz
© (fot. Jupiterimages)

„W zeszłym roku zawarliśmy 14. umów przewidujących obowiązek zapłaty odszkodowania a w 2009 roku 185. Największe odszkodowanie zapłaciła firma zajmująca się animacją komputerową: piractwo kosztowało ją 80.000 USD oraz 310.000 zł. Trudno w tej chwili jeszcze powiedzieć, ile zgłoszeń otrzymanych podczas kampanii zakończy się zawarciem podobnych umów, ale można się spodziewać, że będzie ich więcej niż w poprzednich latach” – mówi Bartłomiej Witucki, koordynator i rzecznik BSA.

Kodeks karny przewiduje, że uzyskanie programu komputerowego bez zgody uprawnionego stanowi przestępstwo zagrożone karą pozbawienia wolności do lat 5. Na podstawie przepisów ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, producent oprogramowania, którego prawa autorskie zostały naruszone, może domagać się od sprawcy naruszenia zapłaty podwójnej wysokości stosownego wynagrodzenia (opłaty licencyjnej), zaś w wypadku gdy naruszenie ma charakter zawiniony, potrójnej wysokości tego wynagrodzenia. Z kolei zgodnie z art. 304 kodeksu postępowania karnego, każdy dowiedziawszy się o popełnieniu przestępstwa ściganego z urzędu ma społeczny obowiązek zawiadomić o tym prokuratora lub Policję.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (41)