Złodzieje danych z Wykopu złapani

Złodzieje danych z Wykopu złapani

17.09.2009 15:25

Policja zatrzymała siedmiu sprawców kradzieży bazy danych użytkowników popularnego portalu społecznościowego Wykop.pl. Za kradzież danych grozi im do trzech lat więzienia

Do kradzieży danych doszło w sierpniu, ale administratorzy serwisu poinformowali o niej użytkowników na początku września. Łupem złodziei padła baza zawierająca adresy mailowe i zaszyfrowane hasła ok. 10. tys. użytkowników.

Obraz
© (fot. Jupiterimages)

Jak poinformował w czwartek PAP rzecznik wielkopolskiej policji Andrzej Borowiak, funkcjonariusze ujęli siedmioosobową grupę, której przewodził osiemnastolatek z Olsztyna i dwóch piętnastolatków z Włocławka i Braniewa.

"Pozostałe osoby zamieszane w sprawę to mieszkańcy Bielska-Białej, Braniewa i Poznania. Podczas przeszukania mieszkań policjanci zabezpieczyli sprzęt komputerowy. Odzyskali także wszystkie skradzione kopie bazy danych. Nie ma żadnych wiarygodnych informacji, że obecnie dane użytkowników są w jakikolwiek sposób zagrożone" - poinformował Borowiak.

Jak powiedział PAP Michał Białek ze spółki Wykop, która jest właścicielem portalu, złodzieje po pozyskaniu danych próbowali szantażować właścicieli portalu.

"W nocy z 1. na 20 sierpnia doszło do włamania na jeden z naszych serwerów. Następnego dnia dostaliśmy informację, że za pewne korzyści złodzieje nie przekażą pozyskanych danych dalej. Od razu skontaktowaliśmy się z policją" - powiedział PAP Białek.

Jak powiedział Andrzej Borowiak, po analizie informacji przekazanych przez administratorów serwisu funkcjonariusze zajmujący się przestępczością komputerową ustalili, w jaki sposób przeprowadzono atak i włamanie na serwer.

"Śledczy stwierdzili, że internetowi złodzieje udostępnili skradzione dane kilku innym osobom. Wytropienie i ustalenie hakerów zajęło policjantom kilkanaście dni. Pomocna była przy tym bliska współpraca z administratorami zaatakowanego serwisu" - powiedział PAP Borowiak.

Za włamanie i kradzież danych informatycznych oraz zakłócenie działania baz danych grozi kara do 3 lat więzienia.

Jak podkreślił Michał Białek, po stwierdzeniu kradzieży administratorzy serwisu zastosowali na stronie Wykop.pl dodatkowe zabezpieczenia dla logujących się użytkowników. Poinformowali o sytuacji także inne największe polskie serwisy internetowe.

"Skontaktowaliśmy się z Allegro i Naszą-klasą i poinformowaliśmy, że w związku z kradzieżą w naszym serwisie może dojść do prób włamań na konta ich użytkowników. Do tej pory nie miałem żadnych informacji, że nasze dane zostały gdziekolwiek użyte" - powiedział.

Z serwisu Wykop.pl korzysta ok. 2,5 mln osób. Portal posiada ok. 120 tys. zarejestrowanych użytkowników.

Źródło artykułu:PAP
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (117)