Włoscy przestępcy coraz chętniej korzystają ze Skype'a

Włoscy przestępcy coraz chętniej korzystają ze Skype'a

Włoscy przestępcy coraz chętniej korzystają ze Skype'a
Źródło zdjęć: © Skype
16.02.2009 12:00, aktualizacja: 16.02.2009 12:30

Włoska policja poinformowała, że przestępcy w tym kraju coraz częściej korzystają z komunikatora Skype. Stanowi to poważny problem, ze względu na ograniczenie roli podsłuchów w wykrywaniu naruszeń prawa.

Według policji w Mediolanie zorganizowane grupy przestępcze zajmujące się m.in. handlem narkotykami oraz prostytucją w coraz większym stopniu wykorzystują komunikator Skype. Prowadzone za jego pośrednictwem rozmowy są szyfrowane. Producent programu nie ujawnia organom ścigania zasad funkcjonowania mechanizmów szyfrowania. Sprawia to, że rola podsłuchów w wykrywaniu naruszeń prawa jest znacznie ograniczona. Dla policji jest to istotny kłopot, zwłaszcza że podsłuchiwanie rozmów prowadzonych przez telefony komórkowe było w ostatnich latach regularnie wykorzystywane w śledztwach i wymagało pokaźnych inwestycji.

Dodatkowym problemem dla policji są projekty nowelizacji prawa. Rząd Silvio Berlusconiego chce ograniczyć możliwość stosowania podsłuchów wyłącznie do ścigania najpoważniejszych przestępstw.

Źródło artykułu:idg.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (3)