Włoscy przestępcy coraz chętniej korzystają ze Skype'a

Włoscy przestępcy coraz chętniej korzystają ze Skype'a
16.02.2009 12:00
Włoscy przestępcy coraz chętniej korzystają ze Skype'a
Źródło zdjęć: © Skype

Włoska policja poinformowała, że przestępcy w tym kraju coraz częściej korzystają z komunikatora Skype. Stanowi to poważny problem, ze względu na ograniczenie roli podsłuchów w wykrywaniu naruszeń prawa.

Według policji w Mediolanie zorganizowane grupy przestępcze zajmujące się m.in. handlem narkotykami oraz prostytucją w coraz większym stopniu wykorzystują komunikator Skype. Prowadzone za jego pośrednictwem rozmowy są szyfrowane. Producent programu nie ujawnia organom ścigania zasad funkcjonowania mechanizmów szyfrowania. Sprawia to, że rola podsłuchów w wykrywaniu naruszeń prawa jest znacznie ograniczona. Dla policji jest to istotny kłopot, zwłaszcza że podsłuchiwanie rozmów prowadzonych przez telefony komórkowe było w ostatnich latach regularnie wykorzystywane w śledztwach i wymagało pokaźnych inwestycji.

Dodatkowym problemem dla policji są projekty nowelizacji prawa. Rząd Silvio Berlusconiego chce ograniczyć możliwość stosowania podsłuchów wyłącznie do ścigania najpoważniejszych przestępstw.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (3)