PDF 1.7 standardem ISO

PDF 1.7 standardem ISO

05.12.2007 11:30, aktual.: 05.12.2007 12:18

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Jim King, architekt technologii PDF w Adobe, poinformował w swoim blogu, iż specyfikacja formatu PDF oznaczona numerem 1.7 została zaaprobowana przez International Standards Organization jako standard ISO.

Jak wiadomo, do tej pory za standardy ISO uznane zostały dwa stworzone przez Adobe formaty - PDF/Archive ( PDF/A ) i PDF/Exchange ( PDF/X ). Dwa kolejne - PDF/E ( PDF for Engineering ) oraz PDF/UA ( PDF for Universal Access ) - są nadal w fazie rozpatrywania.

Firma Adobe o zamiarze ustandaryzowania specyfikacji PDF 1.7 poinformowała w styczniu 2007 r., a w lipcu przedłożyła organizacji ISO stosowne dokumenty. _ "Nowy standard stanie się swoistym parasolem - ogólna specyfikacja będzie dotyczyła wszystkich wersji PDF" _ - tłumaczyła na początku roku Sarah Rosenbaum, przedstawicielka Adobe.

Prace na specyfikacją PDF 1.7 prowadził komitet techniczny ISO TC 171, w skład którego wchodzi 15 krajów. W głosowaniu za uznaniem specyfikacji za standard ISO opowiedziało się 13 krajów ( w tym Polska ), przeciw była Francja, a Rosja wstrzymała się od głosu.

PDF 1.7 stanie się standardem ISO 32000. Standaryzacja formatu oznacza, iż Adobe dobrowolnie zrzeka się części kontroli nad rozwojem technologii - firma chce w przyszłości stać się jednym z uczestników prac nad formatem PDF.

Źródło artykułu:PC World Komputer
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)