Kindle czyta pliki PDF

Kindle 2 firmy Amazon: czyta dokumenty PDF, ale ich nie powiększa Vergrößern Amazon podrasował czytnik e-książek Kindle 2; dzięki nowej wersji firmware’u (2.3) urządzenie wyświetla teraz także dokumenty PDF. Do tej pory Kindle obsługiwał stosowany przez Amazona format AZW oraz pliki Mobipocket i .TXT. Użytkownicy czytnika otrzymają aktualizację automatycznie przez sieć UMTS; niecierpliwi mogą też ją pobrać i zainstalować osobiście.

Kindle czyta pliki PDF
Źródło zdjęć: © heise-online.pl

26.11.2009 | aktual.: 26.11.2009 17:04

Amazon podrasował czytnik e-książek Kindle 2; dzięki nowej wersji firmware’u (2.3) urządzenie wyświetla teraz także dokumenty PDF. Do tej pory Kindle obsługiwał stosowany przez Amazona format AZW oraz pliki Mobipocket i .TXT. Użytkownicy czytnika otrzymają aktualizację automatycznie przez sieć UMTS; niecierpliwi mogą też ją pobrać i zainstalować osobiście.

W teście, który przeprowadziliśmy instalacja zajęła około pięć minut. Dokumentów PDF wgranych przez nas do urządzenia nie dawało się powiększać, w związku z czym strony A4 na sześciocalowym ekranie Kindle’a trudno się czyta. Jedynym sposobem powiększenia tekstu jest obrócenie urządzenia o 9. stopni – funkcja przełączania trybu wyświetlania to również nowość w opublikowanym właśnie oprogramowaniu. Inne czytniki e-książek – takie jak produkowane przez firmy Sony albo iRiver – potrafią na żądanie zreorganizować pierwotny layout dokumentu (reflow) albo przynajmniej pozwalają powiększać tekst.

Obraz
© (fot. IDG.pl)

Z braku funkcji powiększania zainteresowaniem cieszyć się będzie wciąż usługa konwersji proponowana przez Amazona. W tym przypadku użytkownicy wysyłają firmie e-maile z załączonymi dokumentami PDF i otrzymują wprost do czytnika pliki zapisane w formacie AZW, płacąc jednego dolara za megabajt danych. Amazon może też wysyłać przekonwertowane dokumenty bezpłatnie e-mailem. W dokumentach AZW mamy sześć rozmiarów czcionek do wyboru. Kindle na razie nie obsługuje formatu ePUB, z którym wiele innych czytników nie ma problemu i który jest stosowany przez wiele wydawnictw.

Dzięki nowemu firmware’owi Kindle ma działać o 85 procent dłużej po naładowaniu baterii: według Amazona czytnik z włączonym modułem UMTS pracuje nawet siedem dni.

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (3)