Trwa ładowanie...
duilu20

Adobe

Najnowsze informacje
Wikimedia Commons - Brak Praw Autorskich CC0
Źródło: Wikimedia Commons - Brak Praw Autorskich CC0, fot: Adobe Systems Incorporated

Adobe Systems Inc. jest amerykańskim przedsiębiorstwem komputerowym, specjalizującym się w tworzeniu oprogramowania graficznego.

Historia

Adobe Systems założyli w 1982 roku John Warnock i Charles Geschke, którzy wcześniej pracowali w firmie Xerox. Nazwa firmy pochodzi od Adobe Creek w Kalifornii, która płynęła za domem Warnocka. Logo stworzyła żona Geschkego. Adobe stworzyło PostScript, czyli pierwszy międzynarodowy język opisu strony, który obecnie stanowi standard w poligrafii.

W połowie lat 80. wprowadzono Adobe Illustrator, program graficzny do edycji grafiki wektorowej, który pozwalał także na tworzenie czcionek. W 1989 roku wprowadzono flagowy produkt przedsiębiorstwa, czyli program graficzny do obróbki grafiki rastrowej Photoshop, który bardzo szybko zdominował rynek. W 1990 roku był dostępny jedynie na urządzenia Macintosh, a dopiero 3 lata później stał się kompatybilny z systemem Microsoftu - Windowsem. Program jest nadal rozwijany i udoskonalany.

W 1993 roku przedstawiono następcę PostScripta - format PDF oraz „Adobe Acrobat and Reader”, czyli program obsługujący ten format. W 1994 roku Adobe wykupił firmę Aldus, która produkowała i sprzedawała produkty głównego konkurenta, czyli Freehand, jednak po interwencji Federalnej Komisji Handlu zakazano na 10 lat Adobe tego typu praktyk.

Z czasem jednak, w 2005 roku Adobe przejął firmę Macromedia, która była liderem oprogramowania do tworzenia stron internetowych. Do niej też należało oprogramowanie Freehand, w związku z tym zakup ten pozwolił Adobe niemal całkowicie kontrolować rynek oprogramowania graficznego.

W 2000 roku Charles Geschke zrezygnował ze stanowiska prezesa Adobe Systems Inc. Firma nadal przejmuje najlepiej rokujące programy i portale. W 2014 roku Adobe Sys. wykupiło za 800 milionów dolarów portal Fotolia, który udostępnia zdjęcia i filmy, które mogą być wykorzystywanew projektach graficznych.

Właściciel

Akcje Adobe Systems Inc. należą m.in. do FMR LLC, BLACKROCK Inc., Vanguard Group Inc., Primecap Management CO/CA i State Street Corp. Obecnym prezesem Adobe Systems Inc. jest Shantanu Narayen.

Działalność

Adobe Systems Inc. stworzyło oprogramowanie m.in. do:

  • projektowania grafiki, np. Adobe Photoshop, Adobe Illustrator, Adobe InDesign;
  • projektowania stron internetowych, np. Adobe Dreamweaver, Adobe Air;
  • edycji wideo, np. Adobe Premiere Elements;
  • edycji dźwięku, np. Adobe Audition.
  • Opracowało także formaty plików, które obecnie stanowią standard, np. Portable Document Format (PDF), Flash Video (FLV), Schockwave Flash (SWF). Produkty Adobe Systems Inc. można zamówić bezpośrednio na ich stronach internetowych lub u przedstawicieli. Firma zatrudniała pod koniec 2016 roku przeszło 15 tysięcy osób, z czego ponad połowę poza Stanami Zjednoczonymi.

Firma angażuje się także w promowanie nauki kodowania, działania na rzecz ochrony środowiska, a także w działalność pro bono. W latach 80. Steve Jobs z Apple próbował bezskutecznie wykupić Adobe.

Adobe od 17 lat jest w rankingu „100 Best Companies to Work For” sporządzanym przez FORTUNE Magazine. W 2017 roku magazyn Fast Company zamieścił Adobe na liście 50 najbardziej innowacyjnych firm.

Wartość

Wartość Adobe Systems Inc. jest szacowana przez Forbes na 64,4 miliardy dolarów.

duilu20
duilu20
duilu20
duilu20
Więcej tematów
duilu20