Jak edytować PDF - sposoby

Przyjęło się, że dokumenty w popularnym formacie PDF pozostają nienaruszone, a zatem można je bez problemu otworzyć w każdym komputerze bez obawy o to, że np. przesuną się marginesy. Nie jest to do końca prawdą, ponieważ dokument w formacie PDF można edytować za pomocą różnych programów.

Jak edytować PDF - sposoby
Źródło zdjęć: © pexels.com

Czym jest dokument PDF?

Dokument PDF to jeden z formatów plików, służący do prezentacji, drukowania i przenoszenia nie tylko treści tekstowych, ale także graficznych bądź graficzno-tekstowych. W dokumencie PDF może więc znajdować się zarówno nasza praca dyplomowa czy urzędowe pismo, jak i zestawienie w tabelce, infografika albo zdjęcia. Dokument PDF prezentuje treść w takiej postaci, w jakiej będzie wydrukowana, a zatem eksportowanie plików do tego właśnie formatu jest obecnie powszechnie stosowane, zwłaszcza że obecność programu do otwierania PDF-ów, np. Adobe Acrobat Readera, jest już dziś standardem w biurach, punktach ksero itp.

Jak edytować PDF?

Edytować PDF-a można w prosty sposób przy pomocy różnych programów. Niekiedy zdarza się, że wyeksportowaliśmy z programu tekstowego już gotowy i sprawdzony dokument, a dopiero potem zauważamy, że przeoczyliśmy jakiś istotny szczegół. Wówczas możemy oczywiście ponownie otworzyć nasz dokument w programie tekstowym, nanieść poprawki i wyeksportować go ponownie do formatu PDF, ale możemy również poprawić go od razu.

Edycja dokumentu PDF polega na właśnie nanoszeniu poprawek w treści, czyli np. dodaniu przecinka, dopisaniu jakiegoś wyrazu, zdania itp., a także obracaniu dokumentu, zmianie kolejności poszczególnych stron dokumentu, a nawet na dodaniu nowej strony do tego dokumentu. Należy jednak wiedzieć, że konwertowanie pliku PDF do postaci umożliwiającej modyfikowanie jest procesem złożonym, toteż może się zdarzyć tak, że nasz dokument w postaci nieedytowalnej może się nieco różnić od tego, który będzie edytowalny.

  • Jak edytować dokument PDF w programie Microsoft Office Word 2013?

Żeby móc edytować PDF-a w Wordzie, wystarczy go otworzyć po wskazaniu na polecenie „Plik” i „Otwórz”. Następnie wybieramy pożądany przez nas dokument. Program Word poinformuje nas o tym, że postać edytowalna dokumentu PDF może się różnić od tej pierwotnej i że otwarcie tego dokumentu może zająć dłuższą chwilę.

W programie Word można zmieniać czcionki, dodawać nowe akapity, zmieniać elementy graficzne i ich położenie względem tekstu i wiele innych.

Gdy już zakończymy pracę z naszym dokumentem, klikamy w opcję „Plik” i „Zapisz jako”, a w wyświetlonym oknie do zapisu wskazujemy format PDF.

  • Darmowe programy do edycji PDF - który wybrać?

W internecie możemy również znaleźć mnóstwo programów do ściągnięcia, dzięki którym możemy edytować dokumenty PDF. Jednym z nich jest program Foxit Advanced PDF Editor, którego wersję testową można za darmo ściągnąć z sieci. Umożliwia on podstawową edycję dokumentów PDF, np. zmianę treści, zmianę czcionki, ale także dzięki niemu możemy uzupełnić nasz dokument o dodatkowe obiekty, np. obrazy czy kształty geometryczne.

Innym programem do edycji PDF-ów jest PDF-XChange Editor na licencji bezpłatnej, który oprócz edycji zawartości dokumentu PDF umożliwia także dodawanie komentarzy, recenzowanie i zabezpieczanie certyfikatami.

  • Jak edytować dokument PDF online?

Dostępne są również strony internetowe, dzięki którym możemy edytować nasz dokument PDF, np. Cute PDF Editor, będący darmowym narzędziem do edycji PDF-ów i umożliwiającym w podstawowym zakresie zmianę treści i wyglądu dokumentu. Dzięki niemu możemy np. dodać nagłówki i stopki, tytuły, numery stron, usunąć strony czy zmienić ich kolejność.

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (17)