Oglądanie telewizji zwiększa ryzyko śmierci

Oglądanie telewizji zwiększa ryzyko śmierci
Źródło zdjęć: © Jupiterimages

29.06.2010 10:06, aktual.: 29.06.2010 10:59

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Przez 10 lat uczeni z brytyjskiego Medical Research Council (MRC) obserwowali 13197 osób z Norfolk i doszli do wniosku, że każda godzina spędzona przed telewizorem zwiększyła ryzyko zgonu w wyniku choroby serca o 7 proc. - czytamy na stronie internetowej MRC

"Nasze organizmy nie są stworzone do długiego siedzenia przed telewizorem. Jeżeli jednak to robimy, ryzyko zachorowania na serce wzrasta" - powiedziała dr Katrien Wijndaele, współautorka badania.

Obraz
© (fot. Jupiterimages)

W ciągu dziesięciu lat w ten sposób zmarły 37. osoby. Naukowcy obliczyli, że 8 proc. zmarłych, czyli 30 osób mogłoby dalej żyć, gdyby zmniejszyły liczbę godzin spędzanych przed telewizorem, z typowych dla brytyjskiego społeczeństwa czterech na jedną.

Badaniem objęto mężczyzn i kobiety w wieku 4. - 79 lat. Z eksperymentu wykluczono osoby, które wcześniej przeżyły udar mózgu, zawał serca, czy cierpiały na raka.

Uczeni z MRC uważają, że potrzebne są dalsze badania by stwierdzić czy inne siedzące czynności, jak spędzanie czasu przy komputerze lub w samochodzie, będą generować podobne rezultaty. Na razie zajęli się analizowaniem wpływu oglądania telewizji na śmiertelność z powodu chorób serca, gdyż jest to czynność najpowszechniejsza.

"Najlepszym rozwiązaniem byłoby zastąpienie siedzenia przed telewizorem ćwiczeniami, czy spacerami. Innym wyjściem jest spędzanie przed TV mniej czasu i bycie aktywnym fizycznie, przez co najmniej 3. minut dziennie. Może to znacząco obniżyć ryzyko zachorowania na serce" - powiedział dr Ulf Ekelund, współautor badania.

W Wielkiej Brytanii, co roku w wyniku chorób serca umiera 193 tys. osób, co stanowi jedną trzecią wszystkich zgonów na wyspach brytyjskich.

Źródło artykułu:PAP
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (36)