Picie mleka zwiększa ryzyko zachorowania na raka piersi. Zaskakujące wnioski badaczy
Picie nawet jednej szklanki mleka dziennie może zwiększyć ryzyko zachorowania na raka piersi aż o 50 proc. Do takich wniosków doszli naukowcy z Loma Linda University Health. Okazuje się, że nie jest tak zdrowym składnikiem naszej diety.
02.03.2020 | aktual.: 02.03.2020 15:14
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Naukowcy z Loma Linda University Health przez osiem lat obserwowali około 53. tysiące zdrowych kobiet z Ameryki Północnej. Monitorowali ich styl życia oraz stan zdrowia. Uzyskane w ten sposób wyniki pozwoliły im stwierdzić, że spożywanie mleka przyczynia się do wzrostu ryzyka zachorowania na raka piersi.
Mleko bardziej szkodliwe niż myśleliśmy
Zdaniem jednego z autorów badania, Gary'ego E. Frasera istnieją "dość mocne dowody, że albo mleko, albo jakiś inny czynniki ściśle związany z piciem mleka jest przyczyną raka piersi u kobiet". Naukowiec uważa, że spożywanie od 1/4 do 1/3 szklanki mleka dziennie wiąże się ze zwiększeniem ryzyka zachorowania na raka piersi o 30 proc. Spożywanie jednej szklanki mleka dziennie zwiększa to ryzyko do 50 proc, a picie od dwóch do trzech do 70-80 proc.
W trakcie badania naukowcy wzięli pod uwagę znacznie więcej uwarunkowań, które mogą mieć związek z występowaniem raka. Mowa tutaj o demografii, historii zachorowań na nowotwory w rodzinie, aktywności fizycznej, ilości spożywanego alkoholu, przyjmowaniu hormonów i innych leków czy dokumentacji badań ginekologicznych. Śledzili, jak one wpływają na zdrowie kobiet.
Interesującym faktem jest to, że zwartość tłuszczu w mleku nie ma istotnego wpływu na możliwość zachorowania. Picie odtłuszczonego mleka wywołuje takie same skutki jak spożywanie tego o wysokiej zawartości tłuszczu. Naukowcy wzięli pod lupę także napoje sojowe, które, jak się okazało, nie miały żadnego wpływu na ryzyko zachorowania na raka piersi.
Co powoduje szkodliwość mleka?
Fraser uważa, że jedną z głównych przyczyn silnych powiązań pomiędzy spożywaniem mleka a ryzykiem wystąpienia raka piersi jest zawartość hormonów płciowych w krowim mleku. Większość z krów mlecznych karmi młode, a około 75 proc. z nich jest w ciąży.
Rak piersi jest nowotworem reagującym na hormony. Ponadto spożycie mleka i innych białek odzwierzęcych wiąże się z wyższym poziomem insulinopodobnego czynnika wzrostu-1 (IGF-1), który sprzyja pojawianiu się niektórych nowotworów.