Nie oglądaj telewizji - to bardzo niebezpieczne

Nie oglądaj telewizji - to bardzo niebezpieczne

Nie oglądaj telewizji - to bardzo niebezpieczne
Źródło zdjęć: © Thinkstockphotos
16.06.2011 10:02, aktualizacja: 16.06.2011 10:12

Naukowcy z USA ostrzegają, że zbyt długi czas spędzony przed telewizorem oznacza zwiększone ryzyko cukrzycy typu 2, chorób układu sercowo naczyniowego i przedwczesnej śmierci

Naukowcy z USA ostrzegają, że zbyt długi czas spędzony przed telewizorem oznacza zwiększone ryzyko cukrzycy typu 2, chorób układu sercowo naczyniowego i przedwczesnej śmierci. Wyniki badań opublikowano na łamach pisma "Journal of the American Medical Association".

Autorzy badania, naukowcy z Harvard School of Public Health tak podsumowują wyniki swojej pracy "Przesłanie jest proste - ograniczenie czasu poświęconego na oglądanie programów telewizyjnych znacząco zmniejsza ryzyko cukrzycy typu 2. chorób serca i przedwczesnej śmierci. Ważne jest nie tylko promowanie aktywności fizycznej, ale również ograniczanie zajęć siedzących, zwłaszcza oglądania TV" - podkreśla Frank Hu, główny autor pracy.

Obraz
© (fot. Thinkstockphotos)

Według statystyk przeciętny Europejczyk spędza przed telewizorem 4. proc. swojego czasu wolnego, a Australijczyk aż 50 proc. - co oznacza około 3-4 godzin codziennego oglądania TV. W USA problem jest jeszcze bardziej poważny.

Doktor Hu wraz z Andersem Grontvedem przeprowadzili analizę publikacji naukowych z lat 197. - 2011 dotyczących wpływu oglądania TV na ryzyko zachorowania na cukrzycę, choroby serca i przedwczesną śmierć.

Wyniki badania wykazały, że oglądanie TV przez ponad 2 godziny dziennie zwiększa ryzyko cukrzycy typu 2 i chorób serca, a spędzanie przed telewizorem 3 i więcej godzin grozi przedwczesną śmiercią. Każde dodatkowe 2 godziny oglądania zwiększają ryzyko cukrzycy o 2. proc., ryzyko chorób serca o 15 proc. i ryzyko przedwczesnej śmierci o 13 proc. W swojej pracy naukowcy nie uwzględnili poziomu aktywności fizycznej uczestników.

W następnych badaniach naukowcy planują skupić się na wpływie używania komputerów, telefonów i innych tego typu urządzeń na wydatkowanie energii organizmu i ryzyko chorób przewlekłych.

Źródło artykułu:PAP
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (56)