Obcy ludzie dowiedzą się o tobie wszystkiego za pomocą Facebooka

Obcy ludzie dowiedzą się o tobie wszystkiego za pomocą Facebooka
Źródło zdjęć: © WP.PL

04.11.2011 09:32, aktual.: 04.11.2011 09:45

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Badacze sprawdzili za pomocą tak zwanych „socialbotów” jak wiele informacji można wyciągnąć o użytkownikach Facebooka. Przedstawiciel portalu nazwał badanie „przewartościowanym” i „nieetycznym”.

Socialbot to botnet skierowany wyłącznie na sieci społecznościowe. Co ciekawe, socialboty są bardzo tanie. Różne podejrzane witryny oferują tego typu narzędzie za…. 30 dolarów. Socialbot podszywa się za normalnego użytkownika Facebooka i za pomocą udostępnionego konta może publikować statusy czy wysyłać.

Badanie zostało przeprowadzone przez czterech członków Uniwersytetu Brytyjskiej Kolumbii. Wykorzystano 10. socialboty, które wyszukiwały i dodawały profile użytkowników. Przez osiem tygodni wysłano 8 570 zaproszeń do znajomych i uzyskano 3 055 potwierdzeń znajomości. Im więcej ktoś miał znajomych, tym chętniej przyjmował nowych. Z uwagi na zabezpieczenia Facebooka, socialboty mogły wysyłać tylko 25 zaproszeń dziennie.

Facebook broni się tym, że ma mechanizmy broniące użytkowników przed socialbotami. Jednak takie instytucje, jak uniwersytety (a konkretnie: ich pula adresów IP) są obarczone dużym kredytem zaufania. Władze portalu zapewniły, że gdyby „atak”. został przeprowadzony z innego miejsca, z pewnością zostałby wykryty i powstrzymany.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (14)