Nowe rozwiązania na targach Computex - komputery 3D

Nowe rozwiązania na targach Computex - komputery 3D

Nowe rozwiązania na targach Computex - komputery 3D
01.06.2010 11:29

W dziedzinie trójwymiarowej rozrywki powstaje nowe, wszechstronne rozwiązanie, czyli komputer wyposażony w zestaw do obsługi materiałów trójwymiarowych, tzw. "Komputer 3D". Debiut takiego rozwiązania oraz ekosystemu partnerów tej technologii (w tym m.in. firm Alienware, Asus, Dell, Microsoft i Toshiba) odbył się na targach Computex, podczas prezentacji przygotowanej przez firmę NVIDIA

Definicja komputera 3. obejmuje każdy przenośny lub stacjonarny komputer spełniający następujące minimalne wymagania:

• Komputer musi być wyposażony w parę aktywnych okularów migawkowych 3D (czyli np. takich, jakie są dostarczane w zestawie 3D Vision firmy NVIDIA), które stanowią jedyne rozwiązanie umożliwiające dostarczenie materiału 3D w pełnej rozdzielczości dla każdego oka.
• Komputer musi być wyposażony w monitor LCD o częstotliwości odświeżania 120 Hz, umożliwiającej wyświetlanie materiału 3D lub projektor/telewizor 3D, bądź musi być to komputer przenośny wyposażony w wyświetlacz z obsługą technologii 3D.
•. Komputer musi być wyposażony w dedykowany procesor graficzny (np. GeForce firmy NVIDIA), którego moc umożliwia płynne przedstawienie materiału 3D na odpowiednim wyświetlaczu.

Obraz
© Komputer Dell Alienware M17X

Co nowa technologia daje konsumentowi?

Technologia 3. zaznacza swoją obecność w coraz większej liczbie form wizualnej rozrywki; można twierdzić, iż stoimy u progu rewolucji na tym polu. Materiały są dostępne już dzisiaj, począwszy od filmów ze studiów hollywoodzkich, przez programy sportowe nadawane na żywo w trzech wymiarach, na grach i fotografiach skończywszy. Komputer 3D to najłatwiejszy sposób korzystania z bogatych trójwymiarowych materiałów w domu.

W celu ułatwienia konsumentom podejmowania decyzji podczas zakupu nowego komputera, wielu producentów OEM oraz sklepów internetowych wprowadzi nową kategorię o nazwie „Komputery 3D,”. z której klient będzie mógł wybrać najbardziej odpowiednią platformę dla jego portfela. Sklepy internetowe oraz detaliczne wprowadzą również kategorię komponentów 3D, czyli części umożliwiających obsługę materiałów w trzech wymiarach. Dzięki temu klienci będą mieli możliwość przeprowadzenia samodzielnej modernizacji posiadanych komputerów.

Do czego można wykorzystać komputer 3D?

Do gier. Na rynku istnieje obecnie ponad 42. gier dla komputerów PC współpracujących doskonale z technologią NVIDIA 3D Vision.

Do wyświetlania i edytowania fotografii w trzech wymiarach. Producenci aparatów fotograficznych, tacy jak Fujifilm i Sony wprowadzają na rynek trójwymiarowe aparaty cyfrowe, umożliwiając konsumentom robienie zdjęć w trzech wymiarach, które można następnie wyświetlić na komputerze 3D.

Do wyświetlania stron internetowych w trzech wymiarach. Współpraca firmy NVIDIA z firmami Adobe oraz Microsoft zaowocowała stworzeniem technologii strumieniowania obrazu w trzech wymiarach. Serwis internetowy YouTube oferuje ponad 100. klipów w trzech wymiarach, a jego zbiory oraz zbiory podobnych serwisów wciąż rosną. Dowodem ogromnego potencjału tego nowego sposobu przekazywania materiałów trójwymiarowych jest transmisja ostatniego turnieju golfowego Masters, którą w całości strumieniowano w trzech wymiarach, na żywo, przez Internet.

Do oglądania filmów Blu-Ray 3. Dzięki wysiłkom takich partnerów, jak firma CyberLink konsumenci mogą oglądać najnowsze trójwymiarowe hity Hollywoodu w zaciszu własnego domu.

Na targach Computex, które odbywają się w tym tygodniu, ujrzymy wielu głównych partnerów komputerów 3D, którzy zaprezentują nowe komputery stacjonarne, notebooki, zintegrowane komputery oraz wyświetlacze wyposażone w możliwość obsługi treści trójwymiarowych, a także same materiały 3D, takie jak gry, filmy i fotografie. Firma NVIDIA prowadzi inicjatywę we własnym Centrum wrażeń 3D. Goście ujrzą wewnątrz największą kolekcję technologii komputerów PC, jakiej nie stworzono do tej pory.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (7)