Nowe technologie na targach CeBIT w Hanowerze

Nowe technologie na targach CeBIT w Hanowerze

Nowe technologie na targach CeBIT w Hanowerze
Źródło zdjęć: © Materiały prasowe
11.03.2013 09:17, aktualizacja: 11.03.2013 12:03

Elektroniczna kostka do gry, nowoczesne drukarki, technologie wykorzystywane w misji na Marsa oraz superszybkie procesory - to niektóre z rozwiązań ICT, które zaprezentowane zostały na targach CeBIT w Hanowerze.

Sobota była ostatnim dniem hanowerskich targów CeBIT. Przez niemal cały tydzień setki firm z całego świata prezentowało swoje produkty i usługi z sektora teleinformatycznego. Wśród nich wiele z Polski. Tegoroczne targi w Hanowerze odbywały się pod hasłem "shareconomy", co można tłumaczyć, jako wspólne korzystania z zasobów intelektualnych. "Shareconomy" to trend społeczny, który można określić, jako zmianę nastawienia z chęci posiadania na potrzebę dzielenia się.

Przykładem tego jest rosnąca popularność Wikipedii, serwisów społecznościowych (np. Facebook)
czy systemów pracy grupowej. Autorzy koncepcji wskazują, że docelowo "miejscem pracy" dla wielu osób przestanie być siedziba firmy czy określone biurko, a stanie się nią sieć. "Shareconomy to obecnie najbardziej gorący temat dla biznesu i społeczeństwa" - powiedział podczas targów Frank P"rschmann z zarządu targów CeBIT w ramach Deutsche Messe AG.

Obraz
© (fot. Materiały prasowe)

Dyskusja o przyszłości branży teleinformatycznej nie była jednak jedynym tematem targów. Przede wszystkim prezentowano produkty i usługi. Zainteresowanie mediów wzbudziło m.in. polskie rozwiązanie - elektroniczna kostka do gry DICE+ firmy Game Technologies. Pozwala ona na wyświetlanie dowolnych symboli na jej ściankach i komunikuje się sama z grami, np. na tablecie czy komputerze. O kostce pisaliśmy we wrześniu ubiegłego roku.

Zofia Wawrzyniak z Game Technologies SA podkreśla, że choć kostka wygląda bardzo niepozornie, to jednak kryje w sobie skomplikowaną elektronikę. "To jedno z niewielu urządzeń elektronicznych, które od początku konstruowano z myślą o tym, że będziemy nim rzucali. Kostka łączy się z grą za pomocą technologii Bluetooth. Ładuje się ją za pomocą kabla microUSB. Trwa to około dwie godziny, co wystarcza na około 2. godzin gry" - powiedziała PAP.

Na hanowerskich targach prezentowano nie tylko rozrywkę, a również rozwiązania dla firm. Koreański Samsung, firma znana z produkcji smartfonów i laptopów, przedstawił cztery nowe drukarki laserowe (z serii Xpress M287. i ProXpress M4070), które zostały wyposażone w szybki procesor oraz pamięć o dużej pojemności, dzięki czemu osiągnięto bardzo dużą szybkość wydruku - od 28 do 40 stron na minutę. Sprzęt pozwala na drukowanie tekstu nawet na kartonie.

Inny międzynarodowy koncern - Microsoft - zaprezentował swój nowy laptop Surface Pro. Natomiast na stoisku firmy Telekom można było zapoznać się aplikację na urządzenia mobilne, która mierzy poziom stresu na podstawie głosu. Stress Manager prezentuje też ćwiczenia oraz techniki relaksacyjne, które mają zwalczać stres.

Wśród wystawców znalazła się także firma, która wyprodukowała elementy, wchodzące w skład badającego powierzchnię Marsa łazika Curiosity. Chodzi o polskie przedsiębiorstwo VIGO System, które jest światowym liderem w dziedzinie fotoniki. Curiosity poszukuje na Marsie życia, bada budowę geologiczną tej planety oraz monitoruje jej klimat. VIGO Systems jest jednym z czołowych producentów czujników podczerwieni na świecie. Jego produkty mają zastosowanie w przemyśle, medycynie, pracach badawczych oraz technice wojskowej.

Na CeBIT zaprezentowano też najszybszy na świecie mikroprocesor DQ8025. z rodziny 8051, produkowanego przez firmę Digital Core Design. Jego moc obliczeniowa jest ponad 56 razy większa od konkurencyjnych rozwiązań, co oznacza możliwość wykonywania większej liczby operacji w krótszym czasie, przy mniejszym zużyciu energii.

Obraz
© (fot. Materiały prasowe)

Sporo uwagi poświęcono też technologii cloud computing, czyli tzw. chmurze, która jest jednym z podstawowych narzędzi do wprowadzania w życie idei shareconomy. To model działania oparty na usługach dostarczonych przez zewnętrzną firmę, dostępnych za pośrednictwem internetu.

"Tak naprawdę trudno sobie wyobrazić inną technologię, tak dobrze pasującą do specyfiki tego zjawiska (shareconomy - PAP). Chmura jest bowiem +medium+ bardzo demokratycznym, pozwalającym na swobodny dostęp do wszelkich zasobów niezależnie od tego, gdzie użytkownik się znajduje i z jakiego sprzętu korzysta. Wystarczy (...) smartfon, tablet czy laptop, byśmy mogli w pełni produktywnie brać udział w pracy przedsiębiorstwa i komunikować się z kontrahentami i innymi pracownikami" - komentuje Krzysztof Jański z wrocławskiej firmy OXYCOM, która prezentowała na CeBIT autorskie

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (1)