Nie masz zasięgu w komórce? To wina prawa, a nie operatora

Nie masz zasięgu w komórce? To wina prawa, a nie operatora

Nie masz zasięgu w komórce? To wina prawa, a nie operatora
10.09.2010 11:09

Polska Izba Informatyki i Telekomunikacji jest za zniesieniem zakazu budowy
nadajników telefonii komórkowej w miejscowościach uzdrowiskowych. Jej prezes Wacław Iszkowski
uważa, że zakaz trzeba znieść, bo mieszkańcy i kuracjusze mają problemy z połączeniami.

Status uzdrowisk mają 4. polskie miejscowości - wśród nich popularne miasta turystyczne, takie jak Sopot, Kołobrzeg czy Krynica. Zgodnie z zapisem ustawy uzdrowiskowej z 2005 r. w centrach uzdrowisk nie wolno umieszczać ani modernizować urządzeń, które mogłyby utrudniać lub zakłócać spokój kuracjuszy. Chodzi o stacje bazowe telefonii komórkowej, stacje nadawcze rtv, radiolokacyjne i inne emitujące fale elektromagnetyczne.

Iszkowski w czwartek na konferencji zorganizowanej podczas Forum Ekonomicznego w Krynicy skrytykował przepisy ustawy uzdrowiskowej i zaapelował o ich zmianę. Jego zdaniem, jeśli zakaz będzie utrzymany, infrastruktura telekomunikacyjna w miejscowościach uzdrowiskowych będzie coraz bardziej przestarzała, a to spowoduje problemy z połączeniami telefonicznym czy dostępem do radiowego internetu. W sytuacji zagrożenia nie będzie można połączyć się z numerami alarmowymi - dodał.

Obraz
© (fot. Jupiterimages)

Problemem jest też "pojemność" urządzeń nadawczych. Np. jeśli z centrum Sopotu w sezonie letnim z telefonów będzie chciało skorzystać wiele osób, to część z nich nie będzie mogła się połączyć, bo nadajnik jest w stanie obsłużyć ograniczoną liczbę połączeń. Urządzenia te są przestarzałe, a nie ma możliwości wymiany ich na nowe lub bardziej zaawansowane technologicznie.

"Nie istnieją żadne naukowo potwierdzone dowody negatywnego oddziaływania na zdrowie ludzi i zwierząt stacji bazowych telefonii komórkowej, zainstalowanych zgodnie z polskim prawem" - zaznaczył.

Iszkowski zwrócił ponadto uwagę, że na skutek zakazu już wkrótce kuracjusze i mieszkańcy uzdrowisk nie będą mogli skorzystać z nowych technologii, np. LTE. Mowa o tzw. sieciach LTE (ang. Long Term Evolution), czyli multimedialnych systemach szerokopasmowych. Są nawet kilkadziesiąt razy szybsze niż obecnie wykorzystywane przez operatorów komórkowych oferujących usługi telefoniczne i bezprzewodowy internet. Dzięki nim będzie można np. przesyłać bardzo duże pliki w krótkim czasie czy oglądać wideo w komórkach w wysokiej rozdzielczości.

Źródło artykułu:PAP
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (135)