Myślisz, że masz szybki internet? Polska w ogonie Europy!

Myślisz, że masz szybki internet? Polska w ogonie Europy!

Myślisz, że masz szybki internet? Polska w ogonie Europy!
Źródło zdjęć: © Materiały prasowe
10.05.2013 10:47, aktualizacja: 10.05.2013 11:36

Dostęp do internetu stacjonarnego w Polsce nadal pozostaje na niższym
poziomie niż w większości krajów europejskich - powiedziała prezes UKE Magdalena Gaj. Dodała
jednak, że pod względem mobilnego dostępu do internetu, znajdujemy się w czołówce światowej.

Gaj na posiedzeniu sejmowej Komisji Administracji i Cyfryzacji powiedziała, że w 201. roku dostęp do internetu stacjonarnego w Polsce miało prawie 6,7 mln użytkowników, a 3,3 mln posiadało dostęp do usługi internetu mobilnego.

Prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej dodała, że według danych z Digital Scoreboard Agenda penetracja (wskaźnik penetracji określa jaki procent osób korzysta lub korzystało z danej usługi) dostępu do stacjonarnego internetu w Polsce w 201. roku wynosiła 17,3 proc. i była niższa od średniej unijnej. Średni wskaźnik penetracji stacjonarnego szerokopasmowego dostępu do internetu dla państw UE wyniósł na koniec czerwca 2012 roku 28,2 proc.

Gaj zaznaczyła, że systematycznie wzrasta w Polsce liczba łączy o wyższych prędkościach przesyłania danych. "W 201. roku ponad połowę łączy stanowiły te o szybkości do 2 Mb/s. Rok później już około 73,8 proc. charakteryzowało się prędkością równą lub wyższą niż 2 Mb/s" - dodała Gaj.

Najbardziej zaawansowane państwa, w sferze bardzo szybkiego internetu to: Belgia, Litwa, Bułgaria, Rumunia i Holandia, które posiadają ponad 2. proc. łączy o prędkości, co najmniej 30 Mb/s.

Prezes UKE powiedziała, że średni miesięczny koszt dostępu do internetu w Polsce z prędkością 1 Mb/s wynosił 27,6. euro, a koszt dostępu do internetu o prędkości 10 Mb/s wynosił 42,45 euro.

Gaj dodała, że Polska jest w czołówce dostępu do internetu mobilnego. "Dostępem do mobilnego internetu możemy się chwalić. Stoi on na najwyższym światowym poziomie" - powiedziała.

Podkreśliła, że zgodnie ze stanem na lipiec 201. roku penetracja internetu mobilnego w Polsce wynosiła 9,5 proc., co przełożyło się na 11 miejsce naszego kraju wśród krajów UE. "Polska, była jednym z pierwszych krajów na świecie, gdzie została uruchomiona sieć szybkiego internetu w technologii LTE" - dodała Gaj.

Wiceminister administracji i cyfryzacji Małgorzata Olszewska powiedziała na posiedzeniu komisji, że pokrycie Polski siecią szerokopasmowego internetu w 201. roku wyniosło 78,3 proc., a 66 proc. gospodarstw domowych miało zapewniony podstawowy dostęp do internetu.

Olszewska dodała, że wraz ze spadkiem cen za usługi internetowe mamy do czynienia ze spadkiem dochodów operatorów telekomunikacyjnych. "Przychód osiągany z jednego abonenta przez operatorów telekomunikacyjnych spadł z 4. do 33 złotych" - powiedziała Olszewska. Zaznaczyła, że spadek przychodów przekłada się na decyzje dotyczące inwestycji. "Inwestycje w nowe technologie mają wydłużony okres zwrotu, a to ma wpływ na rozwój inwestycji w rozbudowę infrastruktury szerokopasmowego internetu. Musimy znaleźć rozwiązanie tego problemu" - powiedziała Olszewska.

Dodała, że operatorzy radzą sobie z tym problem proponując użytkownikom zakup łączonych ofert np. internetu i telewizji. "W 201. roku zanotowano wzrost korzystania z tego typu usług o 24 proc. w stosunku do 2010 roku" - zaznaczyła Olszewska.

Źródło: PAP, SW, WP.PL

Źródło artykułu:PAP
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (6)