Orange Polska uruchomi sieć 5G już 1 lipca. W jej zasięgu znajdzie się 6 mln Polaków

Orange Polska uruchomi sieć 5G już 1 lipca. W jej zasięgu znajdzie się 6 mln Polaków

Orange Polska uruchomi sieć 5G już 1 lipca. W jej zasięgu znajdzie się 6 mln Polaków
Źródło zdjęć: © Agencja FORUM
03.06.2020 12:25

Orange Polska początkowo planował wstrzymać się z uruchomieniem sieci 5G w Polsce, jednak najwyraźniej operator zmienił zdanie. Już od 1 lipca zostanie uruchomione 1600 nadajników 5G, korzystających z części pasma 2100 MHz.

W maju Polkomtel (sieć Plus) uruchomił, jako pierwszy operator w Polsce usługę sieci 5G. Pozostali mieli się wstrzymać, jednak Orange Polska ogłosił 2 czerwca, że od 1 lipca startuje z konkurencyjną ofertą. W przyszłym miesiącu zostanie uruchomionych 1600 nadajników, co oznacza, że w zasięgu sieci 5G znajdzie się ok. 6 mln osób.

Wraz ze zmianą decyzji, pojawiła się również nowa nazwa - #Hello5G to nowa oferta, z której będą mogli skorzystać klienci. Na 5G operator przeznaczy 10 megaherców pasma 2,1 GHz, a o szczegółach technicznych możecie szerzej przeczytać na serwisie dobreproegramy.pl.

- Pasmo 2100 MHz, wykorzystane teraz do uruchomienia sieci #hello5G, w przyszłości posłuży przy budowaniu kompleksowej, sieci 5G, pomagając m.in. poprawić jej zasięg wewnątrz budynków – czytamy w informacji podanej przez Orange Polska. #Hello5G będzie działać m.in. w Warszawie, Łodzi, Krakowie i Katowicach i jak zapewnia operator jest to dopiero "pierwszy etap budowy sieci 5G".

- Co szczególnie istotne, wraz z uruchomieniem sieci zaproponujemy klientom smartfony, które będą współdziałać z tą technologią i pozwolą od razu korzystać z nowej sieci – przyznał Jean-Francois Fallacher, dyrektor generalny Orange. Na razie operator jednak nie podaje, jakie smartfony znajdą się w ofercie oraz jak będzie wyglądał cennik poszczególnych usług i pakietów.

Jak wspomnieliśmy na początku, do tej pory jedynie Plus uruchomił obsługę sieci 5G w Polsce. Już teraz jednak można sprawdzić, które regiony naszego kraju znalazły się w jej zasięgu. Chociaż nowy standard 5G wzbudza dużo kontrowersji w różnych środowiskach, to wiele z nich wynika z dezinformacji. Zachęcamy do zapoznania się z naszym wcześniejszym tekstem, wyjaśniającym popularne mity.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (2)