W tych częściach Polski nie masz co marzyć o 3G. Sprawdzamy zasięg polskich operatorów komórkowych

Zastanawiacie się nad wyborem najlepszej sieci? Pamiętajcie, że liczy się nie tylko to, jaką słuchawkę i ile bezpłatnych minut albo megabajtów dostaniecie. Żeby móc korzystać z oferty nieodzowny jest zasięg, a z tym bywa w Polsce różnie.

W tych częściach Polski nie masz co marzyć o 3G. Sprawdzamy zasięg polskich operatorów komórkowych

Obraz
© (fot. SXC.hu)

Zastanawiacie się nad wyborem najlepszej sieci? Pamiętajcie, że liczy się nie tylko to, jaką słuchawkę i ile bezpłatnych minut albo megabajtów dostaniecie. Żeby móc korzystać z oferty nieodzowny jest zasięg, a z tym bywa w Polsce różnie. Dzięki komu będziecie mogli swobodnie rozmawiać na terenie całego kraju, a którą sieć lepiej omijać? Przeanalizowaliśmy mapy zasięgu udostępniane przez poszczególnych operatorów, żeby nikt nie miał wątpliwości, którzy z nich mają najwięcej do zaoferowania.

Należy przy tym pamiętać, że T-Mobile współdzieli zdecydowaną większość lokalizacji nadajników z Orange, natomiast Play - na mocy umów - korzysta z infrastruktury wszystkich pozostałych operatorów.

Dane dotyczące zasięgu zostały zaczerpnięte z oficjalnych map oraz informacji udostępnianych przez operatorów.

T-Mobile

Zasięg 3. T-Mobile jest ograniczony do największych miast. Nie ma co liczyć na zasięg na sporej części Mazur, części Pojezierza Pomorskiego (m.in. na południe od Kołobrzegu, Koszalina, Słupska, Łeby i rejonach Szczecinka), województwie opolskim, okolic granicy województwa łódzkiego i wielkopolskiego, południowej części łódzkiego, części śląskiego na południe od Częstochowy, wschodniej części podlaskiego oraz południowej i wschodniej części podkarpackiego.
Komentarz T-Mobile:

_ Zasięg sieci 3G obejmuje obecnie 85% powierzchni kraju, co odpowiada 94% populacji. Do końca br. zakończony zostanie proces modernizacji sieci i uruchamiania technologii UMTS900. Dzięki temu w zasięgu sieci 3G znajdować się będzie blisko 100% populacji. Jednocześnie trwa proces budowy sieci 4G LTE, która zostanie uruchomiona komercyjnie jeszcze w czerwcu. Już od pierwszego dnia chcemy, żeby klienci mogli korzystać z zasięgu gwarantującego komfort korzystania i jakość usług. _

Obraz
© (fot. Fotolia)

Orange

Zasięg Orange prezentuje się nieźle, choć do ideału jeszcze daleko. Sieci 3. nie da się uświadczyć na terenie pasa, ciągnącego się prawie pionowo od Wybrzeża po Górny Śląsk. Problemy z zasięgiem 3G będziemy mieć m.in. między Gdynią a Kołobrzegiem (w tym m.in. w okolicach Słupska, Koszalina, Miastka, Świdwina, Szczecinka, Wałcza i Trzcianki; z wyjątkiem kurortów takich jak Łeba, Ustka albo Mielno), w okolicach Piły, Łodzi, Częstochowy i Opola, rejonach Płocka, południowej części podkarpackiego (m.in. Przemyśla) oraz wschodniej, przygranicznej części Podlasia (m.in. na wschód od Augustowa).
Komentarz rzecznika Orange, Wojciecha Jabczyńskiego:

_ Zasięg 3G (Orange) wynosi 90,9 proc. populacji (koniec I kwartału 2014), a do końca tego roku będzie niemal w każdym zamieszkałym miejscu w Polsce. Natomiast 4G obejmie 60 proc. populacji. Termin ukończenia prac modernizacyjnych to III kwartał tego roku. _

Plus

W zasięgu Internetu 3. Plusa są praktycznie wszyscy mieszkańcy kraju i obejmuje on całą Polskę z wyjątkiem rejonów jezior i lasów, jak np. Borów Tucholskich, części Mazur na wschód, południe i zachód od Szczytna oraz rejonu Olsztynka (Wielkie Jeziora Mazurskie oraz teren tamtejszych lasów), przygranicznej części Mazur na północ od Olecka i terenów leśnych między Inowrocławiem a Toruniem (min. okolice Rejny i Nowego Dworu). Oferowany natomiast przez Plusa Internet LTE, czyli tak zwana sieć 4G, jest dostępne dla prawie 67 proc. populacji Polski, czyli 26 mln mieszkańców kraju i jest to ok. 10 tys. miejscowości.
Komentarz Plusa:

_ W zasięgu sieci 3G Plusa znajdują się prawie wszyscy mieszkańcy naszego kraju, natomiast oferowane przez nas LTE jest dostępne dla 66,7% populacji Polski, czyli 26 mln mieszkańców kraju. Oferowany przez Plusa Internet w technologii LTE, jako jedyny w Polsce umożliwia pobieranie danych z prędkością do 150 Mb/s i jest dostępny w ok. 10 000 miejscowości, nie tylko w aglomeracjach, ale także mniejszych miastach, miasteczkach i wsiach. _

Obraz
© (fot. Fotolia)

Play

Z Play prawa jest prosta: jego abonenci mogą polegać na własnej infrastrukturze operatora, do tego mają zasięg wszędzie tam, gdzie mają zasięg Plus, T-Mobile lub Orange - z wszystkimi tymi operatorami zawarto umowę o tzw. roamingu krajowym.

Komentarz rzecznika Play, Marcina Gruszki:

_ Klienci PLAY mają identyczny dostęp do zasięgu 2G jak klienci T-Mobile, PLUS czy Orange, który zgodnie z informacjami tych operatów stanowi 99,99% populacji. Identycznie jest w przypadku technologii UMTS/HSPA+. W tym przypadku jest dokładnie tak samo jak z 2G. Klienci PLAY korzystają z całego zasięgu T-Mobile, Plus lub Orange na swoich smartfonach. Klienci naszego Internetu, czyli PLAY ONLINE, mają w tej chwili zasięg na poziomie zbliżającym się do 90%. Ale ten ciągle się zwiększa dzięki wykorzystaniu częstotliwości 900MHz. Co do LTE to w tej chwili mamy w zasięgu 1/3 populacji. To bardzo ważne, ponieważ dla nas roaming krajowy jest elementem modelu biznesowego, dlatego wyróżnienie sieci własnej w przypadku użytkowników smartfonów kompletnie nie ma sensu. _

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (25)