Na terenie UE komputery i drukarki będą kosztować więcej

Na terenie UE komputery i drukarki będą kosztować więcej03.07.2013 15:30
Na terenie UE komputery i drukarki będą kosztować więcej
Źródło zdjęć: © chip.pl

Europejski Trybunał Sprawiedliwości podjął dosyć kontrowersyjną decyzję. Na jej podstawie ceny takich urządzeń jak drukarki atramentowe, laserowe, urządzenia wielofunkcyjne i komputery mogą wzrosnąć.

Sprawcą całego zamieszania jest niemiecka grupa Verwertungsgesellschaft Wort, która na terenie Niemiec zajmuje się walką o tantiemy "z drugiego obiegu", które wypłacane są twórcom, których prace powielane przez osoby prywatne. A na czym są powielane? Na urządzeniach produkowanych przez takie firmy jak Canon, Epson, Fujitsu i HP.

Przedstawiciele Verwertungsgesellschaft Wort chcą, aby powyższe marki płaciły twórcom z bardzo prostego powodu. Otóż, na urządzeniach ich produkcji można skopiować na przykład Grę o Tron R. R. Martina. Departament Sprawiedliwości zgodził się z taką argumentacją i już niedługo każde państwo członkowskie, którego obywatele na własny użytek mogą kopiować prace artystów, musi wprowadzić przepisy umożliwiające wypłacanie tantiemów z tytułu "potencjalnych reprodukcji ich twórczości".

To nie wszystko. Dalej jest jeszcze lepiej.

Trybunał twierdzi również, że drukarek nie da się przecież używać bez podłączenia ich do komputerów. Co z tego? Ano to, że dodatkowa opłata na rzecz twórców pobierana od producentów komputerów prawdopodobnie zostanie niedługo wcielona w życie.

Kto zapłaci za te wszystkie wspaniałe pomysły? Cytując klasyka, który doskonale odnalazłby się w dzisiejszych czasach: - _ No, Pan zapłaci, Pani zapłaci... Społeczeństwo. _

Polecamy w wydaniu internetowym chip.pl: "Mini PC z Androidem zmieni każdy telewizor w Smart TV"

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)