Flet prosto z drukarki

Flet prosto z drukarki
Źródło zdjęć: © MIT

24.01.2011 13:10, aktual.: 24.01.2011 13:31

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Wykorzystując drukarkę przestrzenną naukowcy z USA wydrukowali plastikowy flet poprzeczny, którego dźwięk - zdaniem muzyków - nie ustępuje oryginałowi

Wykorzystując drukarkę przestrzenną naukowcy z USA wydrukowali plastikowy flet poprzeczny, którego dźwięk - zdaniem muzyków - nie ustępuje oryginałowi. O ich dokonaniu informuje "New Scientist".

Nawet niedrogie drukarki przestrzenne pozwalają dziś dość szybko uzyskać plastikowe repliki niemal wszystkiego - od modeli owadzich skrzydełek po kopie elementów tychże drukarek. Amit Zoran i jego zespół z Media Lab na amerykańskim Massachusetts Institute of Technology wykorzystali jedno z takich urządzeń, aby skopiować wyrafinowany instrument, flet poprzeczny.

Na początku naukowcy analizowali budowę zwykłego, metalowego fletu i opracowali jego cyfrowy model. Wprowadzili jednak adaptacje, które uwzględniały fakt, że w drukarce przestrzennej zostanie wykorzystany inny rodzaj materiału, niż w instrumencie oryginalnym.

Później cyfrowy model fletu wprowadzono do komputera współpracującego z drukarką, a ta w ciągu 1. godzin wydrukowała flet w czterech częściach, wymagających złożenia. Ostatnim elementem było ręczne zamontowanie sprężyn.

Dźwięk wydawany przez plastikowy instrument zyskał uznanie testującego go flecisty. "W kategoriach akustycznych brzmi świetnie" - ocenił Seth Hunter.

W trakcie drukowania ustnika i klap pojawiły się jednak pewne wymagające rozwiązania problemy. Technika trójwymiarowego druku pozwala jednak na modyfikację modelu. Można też, stosunkowo szybko i tanio, stworzyć nowy prototyp.

Doświadczenie z drukiem fletu nie miało służyć wyprodukowaniu instrumentu doskonalszego niż metalowy. Wyzwaniem było wydrukowanie sprawnego fletu, który będzie bardzo podobny do oryginału pod kątem akustyki i ergonomii.

"To takie ćwiczenie techniczne. Wysiłek, który pozwoli sprawdzić, jak daleko zdołamy pchnąć do przodu technologię druku przestrzennego" - tłumaczy Zoran. W przyszłości ta technologia może pomóc stworzyć zupełnie nowe instrumenty.

Źródło artykułu:PAP
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (7)
Zobacz także