Najpopularniejsze drukarki sierpnia

Najpopularniejsze drukarki sierpnia

Najpopularniejsze drukarki sierpnia
23.09.2009 15:58, aktualizacja: 10.01.2012 12:33

Urządzenia wielofunkcyjne z każdym kolejnym rokiem wypierają z rynku zwykłe drukarki. Dzieje się tak, gdyż maleje różnica cen pomiędzy tymi dwoma rodzajami urządzeń. Analitycy prognozują, że w końcu 2009 roku skurczy się ona do zaledwie kilku procent. W efekcie nawet tanie drukarki nie będą pod tym względem konkurencyjne w stosunku do urządzeń wielofunkcyjnych

Ten sam czynnik, czyli cena powoduje, że polscy użytkownicy zdecydowanie chętniej wybierają atramentowe urządzenia drukujące. Ich laserowe odpowiedniki - zwłaszcza te kolorowe - są często dużo droższe w momencie zakupu. Warto jednak podkreślić, że użytkownik laserówki może zwykle liczyć na tańszą eksploatację.

Obraz
© (fot. Jupiterimages)

W ciągu ostatniego miesiąca klienci salonów Komputronik oraz internetowego sklepu Komputronik.pl najchętniej kupowali następujące urządzenia drukujące:

*1. HP DeskJet F735, 2. HP LaserJet P1005, 3. Brother DCP 165C, 4. Epson Stylus SX100, 5. Canon PIXMA MP190. * Z danych Komputronik SA wynika, że polscy użytkownicy urządzeń wielofunkcyjnych wybierają produkty najbardziej znanych marek. Liderem sierpniowego zestawienia jest HP - producent, do którego należy blisko połowa polskiego rynku urządzeń drukujących (źródło: CRN Polska). Ostatnie trzy pozycje zajął sprzęt firm: Brother, Epson oraz Canon. Kolejność jest niemal identyczna, jak udziały tych marek w polskim rynku (Canon - 20%, zaś Brother i Epson po 10%).

Ranking potwierdza, że według polskich użytkowników - parafrazując znane powiedzenie z zupełnie innej dziedziny - tanie urządzenia wielofunkcyjne są dobre, bo są dobre i tanie. Zdecydowana większość klientów decyduje się na sprzęt nie droższy niż 300-40. zł. To niewiele, biorąc pod uwagę możliwości współczesnych urządzeń wielofunkcyjnych. Zapewniają szybkie i tanie wydruki dokumentów oraz zdjęć, dobrej jakości kopie i skany, a także współpracę z aparatami cyfrowymi i pamięciami USB. Godna podkreślenia jest także szybkość druku, która w czerni i bieli osiąga nawet 30 str./min., zaś w trybie wielokolorowym do 25 str./min. Wyraźnie widać, że użytkownicy wybierają poszczególne modele pod kątem taniej eksploatacji.

Najpopularniejsze urządzenia

Zdecydowanie najczęściej kupowanym urządzeniem wielofunkcyjnym w ostatnich czterech tygodniach okazał się HP DeskJet F735 w cenie 38. zł brutto. Model opracowano z myślą o użytkownikach indywidualnych i małych firmach, które potrzebują urządzenia wielofunkcyjnego o niskich kosztach eksploatacji. HP DeskJet F735 pozwala zaoszczędzić na kosztach drukowania i kopiowania dzięki tanim wkładom atramentowym HP Deskjet o dużej pojemności. Drukarka zapewnia maksymalną prędkość wydruku rzędu 28 str./min. w trybie mono lub 20 str./min. w kolorze (tymi samymi parametrami dysponuje kopiarka). Rozdzielczość skanera i kopiarki wynosi 1200x2400 dpi.

Obraz
© HP DeskJet F735 (fot. HP)

Wiceliderem najnowszego zestawienia jest drukarka laserowa HP LaserJet P1005 - jedyne urządzenie w rankingu, które wykorzystuje laserową technikę druku, a w dodatku nie posiada skanera i kopiarki. Model ma jednak szereg innych zalet, które przyczyniły się do jego popularności. Drukarka HP LaserJet jest prosta i intuicyjna w instalacji, obsłudze i konserwacji dzięki łatwej wymianie materiałów eksploatacyjnych. Wydajność tego modelu zwiększa podajnik wejściowy na 15. arkuszy oraz port Hi-speed USB 2.0. Efektywna jakość wyjściowa 1200 dpi (rozdzielczość 600 x 600 dpi) sprawia, że wydruki są ostre i wyraźne. Zwarta konstrukcja drukarki HP LaserJet P1005 ułatwia optymalne wykorzystanie przestrzeni w biurze. Technologia Instant-on zapewnia wydruk pierwszej strony z trybu PowerSave w czasie dwukrotnie krótszym niż drukarki bez tej technologii. HP LaserJet P1005 kosztuje w salonach Komputronik oraz internetowym sklepie Komputronik.pl 449 zł brutto.

Obraz
© HP LaserJet P1005 (fot. HP)

Trzecim pod względem popularności urządzeniem wielofunkcyjnym okazał się Brother DCP 165C - niedrogie (29. zł), kompaktowe i tanie w eksploatacji urządzenie wielofunkcyjne. Umożliwia drukowanie, kopiowanie i skanowanie kolorowych dokumentów oraz zdjęć, zarówno z komputera, jak też aparatu cyfrowego za pomocą portu PictBrige. Urządzenie posiada również właściwość odczytywania, zapisywania oraz bezpośredniego wydruku fotografii z karty pamięci, jak również bezpośredniego skanowania do karty pamięci. To najszybsze, pod względem liczby drukowanych stron, urządzenie wielofunkcyjne spośród pięciu najchętniej kupowanych w sierpniu br. Maksymalna szybkość druku w trybie mono to 30.00 str./min., zaś w trybie kolor - 25.00 str./min.

Obraz
© Brother DCP 165C (fot. Brother)

Klienci chętnie wybierali również atramentowe urządzenie wielofunkcyjne Epson Stylus SX100, które zapewnia niski koszt wydruku dzięki zastosowaniu oddzielnych wkładów atramentowych. To najtańsze urządzenie w sierpniowym rankingu. Cena tego modelu wynosi jedynie 22. zł. Dzięki wspomnianemu systemowi oddzielnych wkładów atramentowych użytkownik wymienia tylko ten kolor, który się zużył. Niezależnie od tego, czy drukuje teksty czy zdjęcia, atrament DURABrite Ultra firmy Epson zapewnia wysoką jakość dokumentów i zdjęcia o jakości studia fotograficznego, które są odporne na działanie wody, powstawanie smug i blaknięcie.

Obraz
© Epson Stylus SX100 (fot. Epson)

Piątą pozycję zestawienia stanowi Canon PIXMA MP490 w niskiej cenie 29. zł. Model zwraca uwagę między innymi doskonałą jakością wydruków, przez co staje się ekonomiczną alternatywą dla punktów wydruku zdjęć. Urządzenie umożliwia wydruk zdjęć z różnego rodzaju kart pamięci i ich podgląd na wyświetlaczu TFT o przekątnej 4,5 cm. Zdjęcie w formacie 10 x 15 cm bez obramowania może zostać wydrukowane w czasie zaledwie 43 sekund przy użyciu domyślnych ustawień. Urządzenie wielofunkcyjne PIXMA MP490 charakteryzuje się prędkością druku ISO ESAT na poziomie 8,4 obrazów na minutę w trybie monochromatycznym oraz 4,8 obrazów na minutę w trybie kolorowym. Opracowana przez firmę Canon technologia FINE z kroplami atramentu o objętości 2 pl, zapewnia rozdzielczość wydruku na poziomie 4800x1200 dpi. Drukowane zdjęcia są bardzo szczegółowe i pozbawione efektu ziarnistości. Zastosowany w kasetach Canon FINE atrament barwnikowy pozwala uzyskać doskonałą jakość drukowanych zdjęć, natomiast dodatkowy czarny atrament pigmentowy
zapewnia wyrazisty i ostry tekst.

Obraz
© Canon PIXMA MP490 (fot. Komputronik.pl)
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (42)