Poradnik oszczędnego użytkownika drukarki

Poradnik oszczędnego użytkownika drukarki
Źródło zdjęć: © Jupiterimages

27.03.2009 11:40, aktual.: 27.03.2009 17:51

Już nie musisz przepłacać. Dzięki wykorzystaniu alternatywnych materiałów wydrukujesz więcej dobrych jakościowo materiałów i wydasz mniej pieniędzy. W jaki sposób?

Oszczędności na drukowaniu można wygenerować kilkoma sposobami. Pierwszy krok podejmuje się już na etapie wyboru drukarki - warto zwrócić uwagę na model, który będzie energooszczędny i wydajny. W domu najlepiej sprawdza się drukarka atramentowa, zajmuje mało miejsca i pozwala na prywatny użytek drukować w kolorze, np. zdjęcia z wakacji. Ale to nie wszystko - dobrze jest także sprawdzić, czy na rynku dostępne są do danego modelu alternatywne atramenty.

Po drugie - niezwykle istotnym elementem podczas drukowania jest papier, którego nadmierne zużycie to wysokie koszty. Dlatego najlepiej ograniczyć zużycie papieru np. poprzez zadrukowywanie, jak największej powierzchni kartki, czy też korzystanie przy wydrukach roboczych z papieru powtórnie odzyskiwanego.

Obraz
© (fot. sxc.hu)

Po trzecie –. materiały eksploatacyjne, które bez wątpienia zajmują sporą część wydatków. Klienci przy ich zakupie mają do wyboru materiały producentów drukarek oraz tzw. produkty alternatywne. W przypadku tych pierwszych wyróżnikiem jest ich wyższa cena w porównaniu z materiałami alternatywnymi. Pozostałe parametry takie, jak jakość i wydajność w przypadku niektórych rozwiązań alternatywnych są porównywalne, a nawet lepsze, dlatego warto rozważyć możliwości, jaki daje stosowanie tzw. zamienników.

Czym zatem kierować się przy wyborze najlepszego rozwiązania? – Na pewno nie ceną – zapewnia Kamila Yamasaki, prezes Black Point S.A. – Niska cena produktu nie przekłada się na oszczędności. Paradoksalnie może się okazać, że z pozoru tani artykuł narazi nas na większe koszty. Warto więc znaleźć kartridż na naszą kieszeń, ale wydajny, dobry jakościowo i atrakcyjny cenowo. Dobrze jest także zwrócić uwagę na pochodzenie produktu, co ma znaczenie w przypadku jego wymiany lub naprawy – podkreśla. Jak dodaje, korzystanie z alternatywnych materiałów eksploatacyjnych, nie powoduje utraty gwarancji na drukarkę.

Poniżej przykłady opracowane przez specjalistów z firmy Black Point oraz poradnik, jak właściwie wybrać alternatywny kartridż:

Przykład: Jedną z najbardziej popularnych na świecie drukarek jest HP Deskjet D1460. Dedykowany do niej czarny atrament alternatywny polskiej Firmy X wydrukuje 624 strony, a materiał producenta drukarki - 200 stron. Koszt wydruku 1 strony w pierwszym przypadku wyniesie 0,08 zł, a w drugim 0,34 zł. W związku z tym korzystając z alternatywnego materiału eksploatacyjnego zyskujesz 4 razy więcej.
Przykład
Jeśli korzystasz z drukarki laserowej HP LJ P201. lub HP LJ P2014, to przy użyciu tonera alternatywnego Firmy X możesz wydrukować w tym konkretnym przypadku 3 600 stron, a produktu OEM – 3 000 stron, przy czym wydruk 1 strony w pierwszym przypadku wyniesie ok. 0,04 zł, a przy użyciu produktu producenta drukarki - ok. 0,09 zł. W związku z tym korzystając z alternatywnego materiału eksploatacyjnego zyskujesz ponad dwa razy więcej.

Obraz
© (fot. sxc.hu)

PORADNIK - Jak wybrać dobry kartridż do drukarki? –. radzi Marek Piszczek, inżynier produktu BLACK POINT S.A.

Czym kierować się podczas zakupu materiałów eksploatacyjnych?

Najważniejsze jest to, że kupując materiał do drukarki klienci mają do wyboru produkty producenta drukarki i tzw. materiały alternatywne. Dlatego warto sprawdzić możliwości różnych produktów i np. porównać opakowania. Na pudełkach znajdują się bowiem istotne informacje o wydajności lub pojemności kartridża, co przekłada się na koszt drukowania. To ma duże znaczenie, ponieważ przy wyborze oszczędnego materiału eksploatacyjnego warto sprawdzić stosunek jego wydajności do ceny. Im jest on lepszy, tym więcej zyskujemy bez względu na to, czy mamy drukarkę atramentową, czy laserową.

A więc cena nie jest najważniejsza?

Oprócz ceny o wyborze tuszu lub tonera powinna decydować jego wydajność i jakość. Warto zawsze przekalkulować zakup produktu alternatywnego, który oprócz niższej ceny zwykle ma zwiększoną wydajność, a przy dobrej jakości jest gwarantem prawdziwych oszczędności. Dlatego najważniejsze przy obniżaniu kosztów jest zwrócenie uwagi na to, aby kartridż był wydajny, dobry jakościowo i po atrakcyjnej cenie.

A co z kompatybilnością materiałów?

Przed zakupem materiału eksploatacyjnego należy zwracać uwagę, czy tusz lub toner będzie pasował do naszej drukarki. Dlatego istotne są oznaczenia na opakowaniach informujące, do jakiego modelu drukarki przeznaczony jest dany kartridż.

Czy należy się kierować marką producenta?

Marka producenta też ma znaczenie, ponieważ renomowana firma oferuje sprawdzone produkty. Poza tym markowe kartridże poza wartościami związanymi z samym produktem zazwyczaj objęte są gwarancjami, a także sprawnym serwisem pozbawionym formalności, który sprzyja komfortowi użytkowania. Dla markowych materiałów eksploatacyjnych znacznie mają także certyfikaty i wyniki testów potwierdzające ich jakość, uzyskane przykładowo w takich zagranicznych instytucjach jak Rochester Institute of Technology w USA i Innovationstechnik w Niemczech. Jak zatem widać, przed zakupem materiału drukującego warto przeanalizować właściwie jego wszystkie parametry i dopiero na tej podstawie podjąć ostateczną decyzję.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (57)