MPAA pozywa strony z filmami

MPAA pozywa strony z filmami

MPAA pozywa strony z filmami
28.06.2007 13:02, aktualizacja: 28.06.2007 16:30

Amerykańskie Stowarzyszenie Przemysłu Filmowego ( MPAA ) złożyło pozwy sądowe przeciwko operatorom dwóch stron internetowych, oferujących nieodpłatnie strumieniową transmisję filmów oraz programów telewizyjnych. Organizacja domaga się od nich zawieszenia działalności oraz odszkodowania.

Pozwy złożone zostały przeciwko właścicielom serwisów YouTVPC oraz Peekvid. Analitycy zwracają uwagę, iż sprawa ta jest o tyle ciekawa, że żadna z owych stron nie przechowuje materiałów, do których zastrzeżenia ma MPAA - obydwie witryny oferują jedynie katalog odnośników do transmisji oraz wyszukiwarkę, ułatwiającą odnalezienie pożądanego materiału. Formalnie YouTVPC i Peekvid nie łamią więc prawa ( tzn. nie dystrybuują pirackich filmów i programów ).

Przedstawiciele MPAA tłumaczą jednak, że właściciele obydwu stron czerpią zyski z piractwa - chodzi tu o dochody z reklam wyświetlanych w serwisach ( katalog i mechanizm wyszukiwawczy dostępne są bowiem bezpłatnie ). Zdaniem prawników organizacji, czerpanie korzyści z przestępstw popełnianych przez inne firmy lub osoby ( czyli właścicieli witryn, na których publikowane są materiały filmowe ) również powinno być uznane za nielegalną działalność.

Analitycy zwracają uwagę, że w przypadku korzystnego dla MPAA wyroku oba serwisy szybko zakończą działalność - należą one bowiem do firm zarejestrowanych w USA i są hostowane w Teksasie i Arizonie, nie będzie więc żadnych problemów z wyegzekwowaniem postanowień sądu.

Źródło artykułu:WP Tech
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)