Wikipedia pozywa NSA

Wkładu, jaki w rozwój dzisiejszego Internetu włożyła Wikimedia Foundation, nie można zanegować. Teraz okazuje się jednak, że organizacja zamierza go też bronić – wraz z ośmioma innymi organizacjami Wikipedia pozywa NSA oraz amerykański departament sprawiedliwości o masową inwigilację użytkowników.

Wikipedia pozywa NSA
Źródło zdjęć: © Cary Bass-Deschenes / CC

Pozywających, wśród których, oprócz Wikimedia Foundation, znajdują się między innymi amerykański oddział Amnesty International, Human Rights Watch czy amerykańskie stowarzyszenie prawników procesowych, reprezentować będzie American Civil Liberties Union (ACLU).

W swoim pozwie organizacje zamierzają podważyć metody, jakimi według doniesień posługiwało się NSA, a w szczególności masowe zbieranie danych o użytkownikach internetu, głównie dzięki podpinaniu się przez tę agencję do infrastruktury sieciowej takiej jak na przykład kable oceaniczne. Co prawda zostały one usankcjonowane w 2008 roku przez Foreign Intelligence Surveillance Act Amendments Act, ale pozywający argumentują (zgodnie z prawdą), że w tak zastawione sieci muszą wpadać dane zarówno Amerykanów, których danych NSA nie wolno zbierać, jak i niewinnych obcokrajowców. Przed sądem chcą dowieść, że takie praktyki nie powinny być stosowane ponieważ godzą w prawa człowieka, a dodatkowo naruszają podstawy ustroju prawnego USA.

- Podpinając się do kluczowej infrastruktury sieciowej NSA uderza w podstawy demokracji - napisała dyrektorka wykonawcza Wikimedia Foundation Lila Tretikov.

Wikimedia twierdzi, że praktyki NSA, ujawnione dzięki dokumentom wyniesionym przez Edwarda Snowdena, łamią pierwszą i czwartą poprawkę do amerykańskiej konstytucji (wolność słowa oraz zasady stosowania nakazów rewizji) oraz zasady funkcjonowania amerykańskich sądów opisane w tamtejszej konstytucji. Składające pozew organizacje będą domagały się zaprzestania tych praktyk przez NSA.

- Domagamy się wydania sądowego nakazu zakończenia przez NSA masowej inwigilacji ruchu sieciowego - stwierdził założyciel Wikipedii Jimmy Wales.

Zadanie z pewnością nie będzie łatwe, ale zainteresowane strony są zdeterminowane do tego, by zmusić NSA do zaprzestania masowej inwigilacji użytkowników internetu:

- Prawo do prywatności jest prawem podstawowym. Dzięki niemu możliwa jest wolność słowa, z niego wypływa prawo do do nietykalności osobistej i do stowarzyszeń. Umożliwia nam czytanie, pisanie i komunikowanie się bez obaw o to, że będziemy za to prześladowani. Wiedza kwitnie tam, gdzie chroniona jest prywatność - napisali we wspólnym oświadczeniu Weles i Tretikov.

Polecamy na stronach Giznet.pl: Apple Watch już oficjalnie

Zobacz także: Szef NSA ostrzega przed cyberatakiem

Źródło artykułu:Giznet.pl

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (28)