RealNetworks i MPAA pozywają się wzajemnie

RealNetworks i MPAA pozywają się wzajemnie

RealNetworks i MPAA pozywają się wzajemnie
01.10.2008 09:30, aktualizacja: 01.10.2008 10:20

Amerykańskie Stowarzyszenie Filmowe (MPAA) i spółka RealNetworks skierowały do sądu pozwy przeciwko sobie. Kością niezgody jest produkowane przez RealNetworks oprogramowanie do kopiowania płyt DVD.

Oba pozwy złożono ostatniego dnia września w Kalifornii, tyle że trafiły one do sądów dwóch różnych okręgów (MPAA - Dystrykt Centralny w Los Angeles, RealNetworks - Dystrykt Północny). MPAA oskarża RealNetworks o to, iż za pomocą jej aplikacji - RealDVD - możliwe jest _ nielegalne kopiowanie płyt DVD _. Z kolei RealNetworks oskarża siedem hollywoodzkich studiów filmowych (Disney, Paramount Pictures, Sony Pictures, Twentieth Century Fox, NBC Universal, Warner Bros. i Viacom) i grupę DVD Copy Control Association, która licencjonuje system Content Scramble System (kodowanie zawartości nośników DVD).

Obraz
© (fot. Real DVD)

MPAA chce dowieść, że RealDVD narusza przepisy ustawy Digital Millennium Copyright Act poprzez nielegalne obchodzenie mechanizmów zabezpieczających DVD przed kopiowaniem. Przypomnijmy, że ustawa DMCA, obowiązująca w USA od 10 lat, zabrania tworzenia i dystrybucji technologii służących do omijania cyfrowych systemów ochrony treści. Zdaniem stowarzyszenia RealDVD pozwoli użytkownikowi wypożyczyć film, zgrać go na komputer ("zrippować"), a oryginalny nośnik zwrócić do wypożyczalni. Tym sposobem użytkownik wejdzie w posiadanie filmu nie kupując go.

RealDVD = StealDVD?

"RealDVD powinno nazywać się StealDVD" - przekonuje Greg Goeckner, wiceprezes zarządzający i generalny sekretarz MPAA. "Będziemy gorliwe bronić prawa do powstrzymywania firm przed rozpowszechnianiem produktów, które wprowadzają w błąd klientów i wyraźnie naruszają prawo". MPAA domaga się wprowadzenia zakazu sprzedaży RealDVD.

RealNetworks wnioskuje w swoim pozwie o uznanie, że RealDVD nie narusza zasad licencji CSS. Zdaniem firmy, oprogramowanie RealDVD jest w pełni zgodne z jej warunkami. Narzędzie ma ułatwić użytkownikom przechowywanie i odtwarzanie płyt DVD na komputerach, ale nie pozwala na dystrybucję skopiowanych nośników - kopia DVD jest przypisana do komputera, na którym ją wykonano.

Co ciekawe, DVD Copy Control Association w marcu ubiegłego roku pozwała firmę Kaleidescape, producenta podobnej aplikacji i przegrała. "Po pierwszej przegranej w sądzie studia filmowe próbują osiągnąć inny rezultat kierując pozew do innego sądu. Jesteśmy rozczarowani tym, że przemysł filmowy idzie w ślady branży fonograficznej i próbuje ograniczać postęp technologiczny zamiast przyjąć zmiany, podnoszące wartość produktów i swobodę korzystania z nich" - czytamy w oficjalnym oświadczeniu RealNetworks.

Więcej informacji:

Źródło artykułu:PC World Komputer
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)