MP3 bez zabezpieczeń we wrześniu w polskich e‑sklepach

20.08.2007 15:30

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Już wkrótce rodzimi fani pobierania muzyki z sieci P2P mogą stracić ważny argument przeciw kupowaniu piosenek przez Internet - ograniczenia w użytkowaniu nabytych w ten sposób plików. Polskie serwisy tego typu już wkrótce udostępnić mają w swojej ofercie nagrania w formacie MP3 bez zabezpieczeń DRM.

Rzeczpospolita - http://www.rzeczpospolita.pl/gazeta/wydanie_070820/ekonomia/ekonomia_a_5.html opublikowała dziś wywiad z prezesem EMI Music Poland, Piotrem Kabajem, w którym poinformował on, iż wytwórnia ta negocjuje już z polskimi sklepami muzycznymi warunki udostępnienia katalogu niezabezpieczonych w żaden sposób plików.

Posunięcie EMI nie dziwi - już w lutym tego roku pojawiły się prasowe doniesienia, w których przewidywano, iż koncern ten udostępni za pośrednictwem serwisów online pliki MP3, które będzie można bez problemu kopiować i wymieniać pomiędzy różnymi urządzeniami. Sprawie tej poświęciliśmy artykuły EMI zaoferuje muzykę bez zabezpieczeń? - http://www.pcworld.pl/news/106420.htmloraz Koniec ery DRM? - http://www.pcworld.pl/news/108734.html.

Czy usunięcie zabezpieczeń z plików zachęci użytkowników do częstszych zakupów w muzycznych e-sklepach? Biorąc pod uwagę wyniki naszej ankiety Dlaczego nie kupujesz muzyki przez Internet? - http://www.idg.pl/sonda/preview.asp?nr=1141 - być może. Ponad 36 procent uczestników badania odpowiedziało, iż nie kupuje muzyki z uwagi właśnie na ograniczenia związane z obecnością DRM. Pliki takie mają być jednak nieco droższe od standardowo dostępnych w katalogu internetowych serwisów, co z kolei może zniechęcać do ich zakupu.

Rozmawiamy z Tomaszem Szladowskim, przedstawicielem sklepu Iplay.pl, jednego z serwisów, z którym EMI Poland toczy rozmowy.

PCWK: Na jakim etapie znajdują się negocjacje z Iplay.pl?
Tomasz Szladowski: Firma Iplay podpisała ostatnio kilkanaście nowych umów na sprzedaż muzyki w postaci plików MP3. Wśród tych wytwórni są zarówno firmy polskie jak i zagraniczne. Rozmowy z wytwórnią EMI są bardzo zaawansowane i dotyczą spraw technicznych oraz warunków biznesowych. Na razie nie mogę więcej powiedzieć.

Jak wyglądać będzie techniczna stronę przedsięwzięcia?
Utwory w postaci plików MP3 będą zastępować pliki WMA. Dodatkowo pojawi się wiele utworów jako pliki MP3, które wcześniej nie były dostępne. Baza utworów, która teraz liczy ponad 700 000 pozycji zostanie więc dodatkowo powiększona. Szacujemy, że będzie to o ponad 100 000 utworów więcej.

Kiedy będzie można kupić pliki MP3 w iplay.pl?
Planujemy, że w iplay.pl pliki MP3 będą dostępne już we wrześniu.

Czy wydarzeniu temu będzie towarzyszyć jakaś kampania promocyjna?
Z pewnością będziemy szeroko informowali o tym zarówno media jak i Internautów.

Jakiej reakcji użytkowników-melomanów oczekujecie na ten ruch?
Spodziewamy się znacznego wzrostu zainteresowania legalną muzyką w Internecie, a co się z tym wiąże również wzrostu sprzedaży, gdyż część osób, która zainteresowana była zakupem legalnej muzyki nie robiła tego z powodu uciążliwości o ograniczeń związanych z zabezpieczeniami DRM.

Źródło artykułu:PC World Komputer
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)