Ranking najbardziej szkodliwych programów w październiku

Ranking najbardziej szkodliwych programów w październiku

Ranking najbardziej szkodliwych programów w październiku
27.11.2008 08:00, aktualizacja: 27.11.2008 08:40

Grupa analityków laboratorium antywirusowego firmy Kaspersky właśnie opublikowała kolejny ranking "najbardziej szkodliwych programów". Poniżej publikujemy ostateczne zestawienie.

Kaspersky Lab produkuje oprogramowania antywirusowe, służące do ochrony danych. W ostatnim numerze PC World opublikowaliśmy pełną wersję programu Kaspersky Anti-Virus 2009. Dzisiaj prezentujemy zestawienie najbardziej szkodliwych programów jakie funkcjonowały w październiku tego roku.

Zestawienie opracowano w oparciu o kilka kategorii np. najbardziej szkodliwy program, lub największy. Prezentujemy dwie z nich.

Za najmniejszy szkodliwy program został uznany Trojan.BAT.KillAll.an. Zajmuje zaledwie 20 bajtów i przez to z łatwością przenika do czyjegoś komputera. Jednak mimo swojego niewielkiego rozmiaru jest wyjątkowo niebezpieczny. Niespodziewający się niczego użytkownik może w jednej chwili bezpowrotnie stracić wszystkie pliki z dysku.

Natomiast za najbardziej rozpowszechniony szkodliwy program w Sieci został uznany Trojan-Downloader.Win32.IstBar.cx. W październiku panował na 2,1% całej wykrytej szkodliwej powierzchni w Internecie.

Inne wymienione programy to np.:

Win32.Bzub.cqz - Trojan-Szpieg, według firmy Kaspersky ten trojan potrafi jednocześnie zaatakować klientów 34 różnych banków.

Win32.Agent.afhy - Trojan, który potrafi zaatakować 4 różne systemy płatności elektronicznych.

Win32.Agent.agyz - Program z rodzinyAgent-Trojan, jego polem zainteresowania są użytkownicy 5 systemów kart płatniczych

Win32.Haradong - W kategorii "największy szkodliwy program" zajmuje pierwsze miejsce, jego objętość sięga 200MB

Exploit.SWF.Downloader.hn - Najbardziej rozpowszechniony szkodliwy kod wykorzystujący lukę w zabezpieczeniach sieci. W październiku stanowił 2,3% całej szkodliwej zawartości wykrytej w Sieci.

Backdoor.Win32.Hupigon - Najbardziej rozpowszechniona rodzina trojanów. W październiku funkcjonowało 3891 nowych modyfikacji w całej Sieci

Worm.Win32.AutoRun - Najbardziej rozpowszechniona rodzina wirusów, posiada 651 nowych wersji.

Źródło artykułu:idg.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)