Można już się rejestrować do kolejnej edycji ImagineCup

Można już się rejestrować do kolejnej edycji ImagineCup

Można już się rejestrować do kolejnej edycji ImagineCup
23.09.2009 13:53, aktualizacja: 23.09.2009 14:03

Można się już rejestrować do tegorocznej, ósmej edycji konkursu technologicznego Imagine Cup. Studenci z Polski, którzy chcą spróbować swoich sił w międzynarodowym konkursie i zaprezentować swoje innowacyjne projekty, mogą dokonać rejestracji oraz znaleźć najświeższe informacje na stronie www.imaginecup.pl

Można się już rejestrować do tegorocznej, ósmej edycji konkursu technologicznego Imagine Cup. Studenci z Polski, którzy chcą spróbować swoich sił w międzynarodowym konkursie i zaprezentować swoje innowacyjne projekty, mogą dokonać rejestracji oraz znaleźć najświeższe informacje na stronie www.imaginecup.pl.

Microsoft ogłosił pierwsze trzy kategorie, w których zmierzą się studenci startujący w Imagine Cup 2010. Są to „Projektowanie oprogramowania”, „Projektowanie gier” oraz „Media cyfrowe”. Wkrótce poznamy następne kategorie konkursowe. Finały światowe Imagine Cup 2010 odbędą się w lipcu przyszłego roku w Polsce.

Firma Microsoft jest aktywnym partnerem środowiska akademickiego w Polsce i na świecie. Przekazuje bezpłatnie licencje swoich produktów, które służą dydaktyce, wspiera nauczycieli w dostępie do wiedzy i kompetencji, a także oferuje różne możliwości rozwoju samym studentom. Obok inicjatyw takich jak Grupy IT oraz .NET, praktyk studenckich w centrali Microsoft w Redmond czy programu praktyk „Student 2 Business”, Imagine Cup ma na celu stwarzać młodym i utalentowanym ludziom z całego świata warunki do realizacji ich potencjału i pasji, a jednocześnie promować innowacyjność w sektorze nowych technologii. Z lokalnego wydarzenia i rywalizacji między dwiema uczelniami zrodził się największy na świecie i najbardziej znaczący konkurs dla studentów, do którego w minionej, siódmej edycji, zarejestrowało się przeszło 30. tysięcy studentów, reprezentujących ponad 100 krajów z całego świata.

Obraz
© (fot. Microsoft)

„Konkurs Imagine Cup daje równe szanse osiągnięcia sukcesu każdemu studentowi, niezależnie od tego czy studiuje w renomowanej uczelni, czy w plasującej się na dalszych pozycjach w rankingach. Liczą się przede wszystkim pomysł, który podyktuje wyobraźnia i kreatywność, znajomość technologii, determinacja w realizacji projektu i ciężka praca. Sam udział w konkursie to już sukces, ponieważ jest dowodem na to, że się ma pasję”. - powiedziała Jolanta Koszelew, Prodziekan Wydziału Informatyki Politechniki Białostockiej.

W trakcie eliminacji i kolejnych etapów konkursu Imagine Cup studenci rozwiązują zadania informatyczne i tworzą aplikacje. To jednak nie wszystko. Wykorzystują w ten sposób technologię oraz możliwości, jakie stwarza, a także swoją kreatywność, by odpowiedzieć na konkretne problemy, z jakimi boryka się świat w XXI wieku. Motto przewodnie konkursu, podobnie jak w roku ubiegłym, brzmi: „Wyobraź sobie świat, w którym technologia pomaga rozwiązać najtrudniejsze problemy ludzkości”. Te problemy zostały zidentyfikowane przez Organizację Narodów Zjednoczonych w Milenijnych Celach Rozwoju. To między innymi: eliminacja skrajnego ubóstwa i głodu, zapewnienie powszechnego nauczania na poziomie podstawowym, promowanie równości płci i awansu społecznego kobiet. Stawiając przed studentami takie wyzwanie, Microsoft jednocześnie inspiruje do realizacji pomysłów i idei, dzięki którym rozwiązania technologiczne mogą zaadresować realne problemy współczesnego świata i narodów.

„Imagine Cup to nie tylko zawody i współzawodnictwo, ale także droga do przyszłego sukcesu uczestników. Udział w tej jedynej w swoim rodzaju rywalizacji pozwala realizować ciekawe pomysły, zaistnieć w branży technologicznej, wyzwolić swój talent i kreatywność. Bardzo cieszę się, że coraz więcej studentów z Polski startuje w Imagine Cup. W tym roku okazja ku temu jest jeszcze większa, ponieważ to naszemu krajowi przypadł zaszczyt organizowania światowych finałów”. - powiedział Dariusz Piotrowski, dyrektor działu Developer & Platform Group w polskim oddziale Microsoft.

W Polsce Imagine Cup już od dwóch lat jest organizowany w ścisłej współpracy z Instytutem Wzornictwa Przemysłowego (IWP), pod honorowym patronatem Ministerstwa Gospodarki. Dodatkowo w tym roku sponsorami polskiej edycji konkursu Imagine Cup zostały firma Dell oraz PTK Centertel, operator sieci Orange, które ufundują nagrody dla zwycięzców finałów krajowych w kategorii „Projektowanie oprogramowania”.

IWP, podobnie jak to miało miejsce w roku ubiegłym, będzie dbał o to, by rozwiązania konkursowe w kategorii „Projektowanie oprogramowania”. były nie tylko zaawansowane technicznie i innowacyjne, ale też ciekawe pod względem użytkowym i estetycznym. Konkurs jest również swego rodzaju inkubatorem innowacyjności i przedsiębiorczości. Imagine Cup to nie tylko technologia i równie ważny design, to także szansa na zmierzenie potencjału biznesowego swoich rozwiązań. Polscy studenci mogą rejestrować się do konkursu poprzez stronę www.imaginecup.pl.

„Dalszy rozwój naszego społeczeństwa zależy od ludzi młodych, ich innowacyjności, kreatywności i pasji do mądrego zastosowania technologii. Setki tysięcy studentów na całym świecie tworzą zespoły uczestniczące w konkursie Imagine Cup organizowanym przez firmę Microsoft, znaną nam najczęściej z oprogramowania na naszych komputerach. Instytut Wzornictwa Przemysłowego od ponad dwóch lat współpracuje z Microsoft w Polsce organizując krajową edycję Imagine Cup, dzięki czemu talent mistrzów programowania spotyka się ze zdolnościami młodych projektantów wzornictwa, co owocuje zwycięskimi rozwiązaniami, niemal natychmiast gotowymi do wykorzystania”. – powiedziała Beata Bochińska, prezes Instytut Wzornictwa Przemysłowego.

W zakończonym w lipcu Imagine Cup 2009. którego finały odbyły się w Egipcie, polskie zespoły trzy razy wchodziły na podium. Pierwsze miejsce i nagrodę specjalną ufundowaną przez pierwszą damę Egiptu H. E. Suzanne Mubarak otrzymał poznański zespół kAMUflage. Ponadto Polacy zdobyli dwa drugie miejsca: w kategorii „MashUp” na podium stanął Monastery of Innovations, a FteamS w kategorii „Interoperacyjność”. Zespół Demoscene Spirit, który startował w kategorii „Projektowanie oprogramowania”, również odniósł ogromny sukces, docierając do ścisłej czołówki i finałowej szóstki.

W ogólnoświatowych finałach w Kairze konkurowało ze sobą 444 studentów ze 149 drużyn reprezentujących 124 kraje. Polskę reprezentowało sześć zespołów. Uczestnicy zawodów sprawdzali swoje umiejętności w 9 kategoriach:
- Projektowanie oprogramowania,
- Projektowanie systemów wbudowanych,
- Projektowanie gier,
- Technologie informatyczne,
- MashUp,
- Fotografia,
- Film krótkometrażowy,
- Design.

Więcej o konkursie Imagine Cup można przeczytać na stronie www.imaginecup.com oraz www.imaginecup.pl

Więcej o inicjatywach akademickich realizowanych przez Microsoft można przeczytać na stronie: http://www.microsoft.com/poland/edukacja/

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)