Opera 12 - nowa wersja już do pobrania

Opera 12 - nowa wersja już do pobrania
Źródło zdjęć: © chip.pl

14.06.2012 11:38

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Opera prezentuje dwunastą już edycję swojej przeglądarki. Lista zmian jest imponująca, zarówno od strony technicznej, jak i użytkowej.

Pierwszą zmianą, która od razu rzuca się w oczy, to nowe możliwości dopasowania interfejsu do swoich potrzeb. Opera od zawsze była wysoce konfigurowalna, bez potrzeby instalowania jakichkolwiek rozszerzeń i dodatków. Teraz mamy jeszcze większe możliwości, dzięki obsłudze motywów. W repozytorium przeglądarki pojawił się nowy dział, w którym już teraz dostępne są dziesiątki tychże zestawów, które wpływają na cały interfejs aplikacji. W zależności od gustu i preferencji możesz zmienić wygląd Opery na taki, jaki ci odpowiada.

Nowa Opera to jednak nie tylko „błyskotki”. Wiele się zmieniło również od strony technicznej. Przeglądarka jest jeszcze lżejsza i jeszcze szybsza. Do tego nas przyzwyczaiła jednak zarówno Opera, jak i konkurencja. To, co wyróżni Operę 1. to 64-bitowa edycja przeglądarki, która nareszcie będzie w stanie w pełni wykorzystać możliwości naszego komputera.

Dodatkowo, Opera postanowiła wprowadzić nowy mechanizm obsługi wtyczek. Od teraz uruchamiane one są w osobnym procesie, co znacznie zwiększa stabilność aplikacji. Wtyczka Flash Player zaczęła działać niestabilnie? Nie szkodzi. Jej awaria nie wpłynie na pracę samej przeglądarki.

Opera 1. to również jeszcze bardziej czytelne informacje o zabezpieczeniach danej witryny i ewentualnym naruszaniu przez nią prywatności. Za pomocą czytelnych kolorów i ikon wiemy, czy strona jest szyfrowana, czy jest zaufana, a także czy chce skorzystać z geolokalizacji lub naszej kamery internetowej (do tego ostatniego pojawiło się dedykowane API).

Pojawiła się też obsługa akceleracji sprzętowej. Niestety, na razie w eksperymentalnej wersji, domyślnie wyłączone. Mimo tego, trudno narzekać na prędkość działania aplikacji. To światowa czołówka, która nie odstaje od konkurencji.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (26)
Zobacz także