Meandry przejęcia Zatoki Piratów

Meandry przejęcia Zatoki Piratów

Meandry przejęcia Zatoki Piratów
Źródło zdjęć: © Piratebay
23.07.2009 16:44, aktualizacja: 24.07.2009 10:18

Nowy właściciel trackera torrentów The Pirate Bay chce mieć możliwie jak najmniej do czynienia z problemami prawnymi wciąż jeszcze aktualnych właścicieli. W rozmowie z dziennikarzami szef firmy Global Gaming Factory X (GGF) asekuracyjnie twierdził, że na mocy swojej niespodziewanej decyzji o zakupie portalu tak naprawdę przejmuje jedynie jego domenę.

Zatoka Piratów ma przekształcić się w całkowicie legalny projekt, zwłaszcza że GGF jest firmą notowaną na giełdzie. Mimo tego, że szwedzka spółka nie jest praktycznie w ogóle uwikłana w proces sądowy, jaki toczy się wokół The Pirate Bay, to jednak wątpliwości co do przejęcia pozostają. Wątpliwości, które szef GGF Hans Pandeya chce jak najszybciej rozwiać.

Holenderska organizacja zarządzania prawami autorskimi BREIN rozszerzyła proces cywilny przeciwko operatorom serwisu o jego nowego właściciela. W terminie rozprawy wyznaczonym na miniony wtorek w sądzie pojawił się prawnik firmy GGF, którego wypowiedzi dla prasy wywołały nieco zamieszania. Zgodnie z jego stwierdzeniami nie jest wcale takie pewne, że przejęcie Zatoki Piratów dojdzie do skutku. Jak powiedział reporterowi AP prawnik Ricardo Dijkstra, GGF kupi The Pirate Bay tylko wtedy, jeżeli portal przekształci się w legalną firmę. Obecnie trwa kontrola, która ma ustalić, czy z The Pirate Bay da się korzystać w sposób legalny.

Pandeya nie chce, aby ta wypowiedź była sygnałem "cała wstecz", tak jak to zinterpretowała agencja AP. "Nikt w niczym nie ma absolutnej pewności" – powiedział prezes GGF w rozmowie z serwisem CNET News. Przejęcie ma zostać sfinalizowane zgodnie z planem w sierpniu za zgodą udziałowców GGF. Wypowiedzi holenderskiego prawnika firmy zostały przekręcone. Pieniądze na przejęcie są już przygotowane – 30 milionów koron w gotówce oraz kolejne 30 milionów w akcjach GGF, ogółem 5,5 miliona euro. Zakup od samego początku był uzależniony od zgody akcjonariuszy firmy. W ten sposób przynajmniej jedno staje się jasne: przejęcie jeszcze się nie dokonało. Pomimo podejmowanych przez szefa GGF prób relatywizacji stanu rzeczy nie jest wcale pewne, czy akcjonariusze zgodnie z planem zatwierdzą transakcję. Ich zgoda będzie zależała od tego, czy GGF będzie w stanie wykazać, że ma racjonalny model biznesowy (płatne treści) dla Pirate Bay. Ta kwestia rysuje się dość mglisto: mieszanka dochodów z reklamy, usług "w chmurze" bazujących
na P2. i opłat użytkowników może wygląda dobrze na papierze, ale wciąż jest tutaj kilka pytań bez odpowiedzi.

GGF twierdzi, że dzięki metodzie P2P Peerialism jest w stanie efektywnie rozdzielić regionalnie obciążenia w sieci. To mogłoby odciążyć infrastrukturę szkieletową usługodawców. To, czy spojrzą oni na takie rozwiązanie przychylniejszym okiem, jest równie wątpliwe jak to, czy uda się współpraca z dostawcami treści. To właśnie ich The Pirate Bay potrzebuje najbardziej, jeśli tylko chce pozostać atrakcyjna dla milionów użytkowników. A firma tych milionów użytkowników potrzebuje, bo przecież zamierza sprzedawać wolne zasoby ich komputerów jako swego rodzaju "chmurę" bazującą na P2P. Otwarte pozostaje także pytanie, czy znajdą się klienci skłonni skorzystać z takiej pamięci w "chmurze", która jest rozproszona w pokojach młodzieży całego świata.

wydanie internetowe www.heise-online.pl

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (5)