Proces Pirackiej Zatoki opóźniony

Proces Pirackiej Zatoki opóźniony

Proces Pirackiej Zatoki opóźniony
Źródło zdjęć: © Piratebay
30.08.2008 10:00, aktualizacja: 01.09.2008 09:21

Sztokholmski Sąd Okręgowy poinformował o przesunięciu terminu rozpoczęcia procesu przeciwko czterem administratorom słynnego torrentowego serwisu The Pirate Bay ( Piracka Zatoka ). Poprosili o to oskarżyciele, ponieważ potrzebują więcej czasu na zgromadzenie dowodów oraz oszacowanie strat spowodowanych jakoby przez pozwanych.

Pozew przeciwko czterem Szwedom, zaangażowanych w prowadzenie serwisu - Fredrikowi Neij, Gottfridowi Svartholmowi, Peterowi Sunde oraz Carlowi Lundströmowi - złożony został już w styczniu bieżącego roku, jednak wciąż nie wyznaczono daty rozpoczęcia procesu. Miał on rozpocząć się jesienią - już wiadomo jednak, że nastąpi opóźnienie.

Przedstawiciele sądu tłumaczą, że przyczyn przesunięcia terminu rozpoczęcia procesu jest kilka - główną jest przedłużające się gromadzenie dowodów oraz szacowanie strat poniesionych przez właścicieli praw autorskich, których filmy, muzyka czy oprogramowanie były ( i są nadal ) udostępniane za pośrednictwem Pirackiej Zatoki.

Warto przypomnieć, że prokuratorzy zarzucają pozwanym ustawiczne łamanie praw autorskich oraz zachęcanie do tego procederu. Za takie przestępstwo grozi w Szwecji do dwóch lat więzienia oraz grzywna. Dodatkowo kilka organizacji antypirackich ( m.in. amerykańskie stowarzyszenie filmowe MPAA, Międzynarodowa Federacja Przemysłu Fonograficznego IFPI oraz szwedzki Antipiratbyr&229;n ) skierowało przeciwko Szwedom z Pirackiej Zatoki pozwy cywilne, w których domagają się odszkodowań - w sumie ok. 20 mln USD. Przedstawiciele Pirackiej Zatoki na razie nie tracą rezonu - twierdzą, że działalność ich serwisu nie narusza prawa ( ponieważ nie udostępnia on żadnych plików, a jedynie odnośniki do nich ). Szwedzi zapowiedzieli też, że nawet w przypadku wyroków skazujących nie zamierzają wyłączać czy w jakikolwiek sposób modyfikować swojej witryny. więcej w serwisie PC World Komputer &187;

Źródło artykułu:PC World Komputer
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)