NASA szykuje drugą wyprawę na Księżyc

NASA szykuje drugą wyprawę na Księżyc

NASA szykuje drugą wyprawę na Księżyc
Źródło zdjęć: © IDG.pl
22.05.2009 16:00, aktualizacja: 22.05.2009 16:47

Agencja kosmiczna NASA ogłosiła, że w przyszłym miesiącu wystrzeli w kosmos dwie sztuczne satelity - LRO i LCROSS. Celem misji będzie zebranie informacji, które zostaną wykorzystane w programie lotów załogowych na Księżyc. Szacuje się również, że pierwsza baza kosmiczna na jego powierzchni mogłaby powstać już w 2020 roku.

Amerykańskie sody Lunar Reconnaissance Orbiter (LRO) oraz Lunar Crater Observation and Sensing Satellite (LCO) mają zbadać powierzchnię Księżyca i dostarczyć naukowcom z NASA danych wystarczających do wyznaczenia bezpiecznego miejsca lądowania przyszłych misji załogowych.

Doug Cooke z departamentu badań NASA powiedział: "obie satelity dostarczą nam fascynujących informacji o Księżycu. Dzięki nim będziemy mogli m.in. opracować nowe plany wykorzystania tego naturalnego satelity Ziemi."

Obraz
© LRO - rysunek koncepcyjny (fot. IDG.pl)

Satelita LRO zostanie wyposażona w sześć specjalistycznych instrumentów naukowych, za pomocą których przygotuje bardzo wysokiej jakości trójwymiarowe mapy powierzchni Księżyca oraz zidentyfikuje jego zasoby naturalne. Sonda sprawdzi także poziom i rodzaj promieniowania, co w przyszłości pomoże lepiej dostosować wyprawę załogową. LCROSS dodatkowo zbada dostępność wody na Księżycu.

NASA planuje nie tylko ponownie wysłać astronautów na powierzchnię Księżyca, ale również zbudować na jego powierzchni pierwszą bazę kosmiczną. Szacuje się, że podobny ośrodek badawczy mógłby powstać już w 202. roku. Plan zakłada m.in. wcześniejsze użycie najnowszej generacji robotów i maszyn, które przygotują teren.
W lutym tego roku opublikowano wyniki badań agencji, które szczegółowo wyjaśniały w jaki sposób niewielkie roboty mogłoby rozpocząć budowę placówki na Księżycu jeszcze przed pojawieniem się tam wyprawy załogowej.

Carl Walz, dyrektor ds. zaawansowanych technologii w NASA, powiedział: "dopiero przygotowujemy szkice tych projektów. Jesteśmy jednak pewni, że będzie to kwestia absolutnie kluczowa. Jak na razie zastanawiamy się w jaki sposób najlepiej wykorzystać w misjach kosmicznych zasoby ludzkie oraz technologie z zakresu robotyki."

Obie satelity zostaną wyniesione w przestrzeń przez rakietę Atlas V 401. Start został zaplanowany na 17 czerwca.
Oficjalna strona projektu: lunar.gsfc.nasa.gov

Źródło artykułu:idg.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (399)