Kosmiczne zderzenie satelitów

Kosmiczne zderzenie satelitów12.02.2009 17:30
Kosmiczne zderzenie satelitów
Źródło zdjęć: © Jupiterimages

Do niecodziennego wypadku doszło na orbicie okołoziemskiej, gdzie zderzyły się dwa satelity. Informacja została podana przez spółkę Iridium, do której należał jeden z nich, a następnie potwierdzona przez rząd Stanów Zjednoczonych. Jak poinformowała NASA, było to najpoważniejsze tego rodzaju zdarzenie w historii.

Zdarzenie miało miejsce 80. km ponad powierzchnią Ziemi i doszło do niego nad Syberią. Jeden z satelit należał to sieci telefonii satelitarnej Iridium i został wyniesiony na orbitę w 1997 roku. Drugie z biorących udział w zdarzeniu urządzeń było własnością Rosji i zostało wprowadzone na orbitę 4 lata wcześniej. W obecnej chwili nie było ono już najprawdopodobniej wykorzystywane.

288765000863201427
Źródło zdjęć: © (fot. Jupiterimages)

W efekcie zderzenia dwóch satelitów, z których amerykański ważyła około 560. a rosyjski - prawie 1000 kg, powstały dwie duże chmury odłamków. Jednak wciąż nie wiadomo jak są one duże oraz ile odłamków się w nich znajduje. Mimo to, jak poinformowała NASA, nie stanowią one zagrożenia dla międzynarodowej stacji orbitalnej ISS ani dla promów kosmicznych.
Skutkiem utraty jednego z satelitów Iridium mogą być przejściowe kłopoty klientów tej sieci. Braki w zasięgu sieci telefonicznej mają być uzupełnione przez znajdujące się w okolicy satelity. W ciągu miesiąca firma planuje zoptymalizować rozmieszczenie swoich urządzeń tak, aby konsekwencje zdarzenia nie były odczuwane przez klientów.

Pełne skutki kolizji będą znane najwcześniej za kilka tygodni.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (42)