Indyjski rekord - 20 satelitów wystrzelonych za jednym razem

Strona głównaIndyjski rekord - 20 satelitów wystrzelonych za jednym razem
23.06.2016 12:44
Indyjski rekord - 20 satelitów wystrzelonych za jednym razem

Indyjska Organizacja Badań Kosmicznych wystrzeliła jednorazowo 20 satelitów, bijąc tym samym rekord w tej dziedzinie. Ważąca 320 ton wieloczłonowa rakieta nośna wyruszyła w kosmos z Centrum Kosmicznego Satish Dhawan. Rakieta jest w stanie rozmieścić satelity na różnych orbitach, co zostało poglądowo zademonstrowane dziennikarzom.

Indie nie są jedynym państwem, któremu udało się wysłać wiele satelitów podczas jednej misji. Rekord należy do Rosji, która w 201. roku za jednym razem umieściła na orbicie okołoziemskiej 37 urządzeń.

Agencja Reutera tłumaczy, że rozwój programu kosmicznego jest jednym z priorytetów rządu premiera Modiego. Dwa lata temu Indie zrealizowały misję wysłania na orbitę Marsa sondy kosmicznej. Zadaniem sondy Mangalyaan, wyniesionej w przestrzeń kosmiczną w listopadzie 201. roku, jest zbieranie informacji naukowych. Urządzenie dotarło na orbitę Marsa we wrześniu 2014 roku. Koszt misji to 4,5 miliarda rupii (73 miliony dolarów).

Dzięki sukcesowi tego przedsięwzięcia Indie stanęły w jednym szeregu z USA, Rosją (ZSRR) i Europą (Europejską Agencję Kosmiczną) jako kraj, który wysłał misję badającą Marsa. Indie prowadzą własny program kosmiczny od roku 196. i od tego czasu zaprojektowały, zbudowały i umieściły na orbicie Ziemi wiele własnych satelitów. Indyjski przemysł kosmiczny świadczy usługi komercyjne, wynosząc na orbitę Ziemi satelity innych państw.

Źródło: x-news.pl/PAP

Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (1)