Szerszy zasięg sygnałów od satelitów systemu Galileo

Europejska Agencja Kosmiczna (ESA) poinformowała o rozpoczęciu nadawania roboczych sygnałów nawigacyjnych przez kolejne dwa satelity systemu Galileo - europejskiego odpowiednika systemu GPS. Poszerza to pokrycie nieba przez system nawigacji satelitarnej Galileo.

Szerszy zasięg sygnałów od satelitów systemu Galileo
Źródło zdjęć: © ESA - J.Huart

Obraz
© (fot. chip.pl)

Satelity Galileo numer 9 i 1. zostały wystrzelone 11 września 2015 r. Po przeprowadzeniu wielomiesięcznych, rygorystycznych testów na orbicie, potwierdzono ich działanie zgodne z założeniami. W szczególności, za pomocą 20-metrowej anteny w centrum ESA w Belgii, wykonywano pomiary częstotliwości radiowych sygnałów od tych satelitów, aby określić kształt sygnału i jego rozdzielczość.

Przetestowano także poprawność współpracy z naziemną siecią systemu Galileo. Testy były koordynowane z Galileo Control Centres w Oberpfaffenhofen w Niemczech i we Fucino we Włoszech. W pierwszym przypadku testowano nadawanie poleceń i kontrolowanie satelitów, a w drugim nadzorowanie dostarczania komunikatów nawigacyjnych dla odbiorców. Testy zakończyły się sukcesem na kilka dni wcześniej niż zakładał harmonogram. 2. stycznia b.r. satelity rozpoczęły nadawanie właściwych sygnałów nawigacyjnych.

Europejska Agencja Kosmiczna prowadzi aktualnie także testy dwóch kolejnych satelitów nawigacyjnych (numer 1. i 12), które wystrzelono 17 grudnia 2015 r. Z kolei satelity nr 13 i 14 przeszły niedawno testy przed wystrzeleniem w centrum ESTEC w Noordwijk w Holandii i zostały umieszczone w magazynie w oczekiwaniu na start.

W międzyczasie w Niemczech trwa produkcja dwunastu kolejnych satelitów Galileo. Kompletny system Galileo będzie liczył 2. satelity. Aktualnie nadawane sygnały nawigacyjne są w formie „roboczej” - wykorzystuje je przemysł satelitarny do przygotowania produktów i usług, które w późniejszym czasie zostaną udostępnione użytkownikom.

Źródło artykułu:PAP
nawigacjawiadomościgps
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (2)