SpaceX: Konstelacja Starlink przeleci dziś nad Polską. Sprawdź, o której i jak ją obserwować

SpaceX: Konstelacja Starlink przeleci dziś nad Polską. Sprawdź, o której i jak ją obserwować

SpaceX: Konstelacja Starlink przeleci dziś nad Polską. Sprawdź, o której i jak ją obserwować
Źródło zdjęć: © Materiały prasowe
30.12.2019 11:51, aktualizacja: 30.12.2019 12:23

Kosmiczny "pociąg Elona Muska", czyli sieć 60 satelitów Starlink, przeleci dzisiaj nad naszym krajem. Obserwować je będzie można gołym okiem z niemal każdego miejsca w kraju. Sama sieć Starlink to nowatorski projekt firmy SpaceX.

Dzisiaj, 30 grudnia, sieć 60 satelitów Starlink będzie widoczna nad Polską. Jest to projekt, który docelowo stworzy globalną sieć, dostarczającą internet tam, gdzie do tej pory nie było to możliwe.

Pierwsza konstelacja została wystrzelona przez SpaceX, firmę Elona Muska, w maju 2019 roku, a kolejne wyruszyły na orbitę 11 listopada. Docelowo Elon Musk poinformował, że sieć ma składać się z ponad 40 tys. satelitów Starlink, a w przyszłym roku powinna być w stanie dostarczyć internet na terenie Kanady i USA.

SpaceX: Satelity Starlink nad Polską. Jak i kiedy oglądać?

Kosmiczny pociąg Elona Muska będzie można obserwować na terenie całej Polski, a przelot konstelacji będzie trwał ok. 13 minut.

W całej Polsce satelity będą widoczne o tej samej porze - od ok. 16:20 do 16:37. Podane godziny są orientacyjne, więc warto wypatrywać sieci Starlink na niebie już 10 min przed podanymi godzinami.

Orbita sieci Starlink przebiega nad południowymi granicami, dlatego w różnych miejscach Polski będzie można zobaczyć satelity na różnej wysokości nad horyzontem. Najlepiej widoczne będą na południu i w centrum naszego kraju. Nieco niżej nad horyzontem będzie można je obserwować na północy Polski.

Satelity Starlink są bardzo jasne, dzięki czemu na terenach podmiejskich będą dobrze widoczne i obserwacja nie będzie wymagała dodatkowego sprzętu. W centrach miasta dostrzeżenie ich będzie trudniejsze - lepiej będzie udać się w miejsce pozbawione latarni.

Jak czytamy na grupie "Z głową w gwiazdach" na Facebooku, satelity Starlink świetnie prezentują się na zdjęciach, więc jeśli będziecie mieli okazję - warto je sfotografować.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (40)