Komputer przepowiada egzekucje

Komputer przepowiada egzekucje
Źródło zdjęć: © AFP

26.06.2008 18:00, aktual.: 27.06.2008 10:54

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Dwaj naukowcy z Uniwersytetu Loyola w Nowym Orleanie twierdzą, że udało im się w naukowy sposób dowieść związku pomiędzy profilem więźnia osadzonego w celi śmierci z prawdopodobieństwem wykonania egzekucji.

Obraz
© (fot. AFP)

Kryminolog Dee Wood Harper i informatyk Stamos Karamouzis na łamach magazynu New Scientist przekonują, że odkryli niemal pewny, bo sprawdzający się w 90 % przypadków, sposób przepowiedzenia, czy kara śmierci zostanie wykonana, czy też nie. Badacze posłużyli się w trakcie swojego eksperymentu sztuczną siecią neuronową.

Naukowcy przygotowali zestaw danych wejściowych - profile 1 tysiąca skazanych na karę śmierci pomiędzy 1973 a 2000 r., uwzględniające 18 czynników, takich jak płeć, wiek, rasa, stan cywilny czy wykształcenie. Potem uzupełnili bazę danych o kolejne 366 profili. Okazało się, że w ponad 90 % wypadków system - w oparciu o wspomniane informacje - trafnie ocenił czy wykonano egzekucję.

Można zatem wnioskować, że pewne elementy profilu skazańca mają kluczowe znaczenie w ocenie prawdopodobieństwa wykonania wyroku. Naukowcy zaliczają do nich płeć ( rzadko wykonywane są egzekucje na kobietach ) i wykształcenie ( im więzień lepiej wyedukowany, tym ma większe szanse na przeżycie ). Rasa nie jest ich zdaniem głównym czynnikiem decydującym o wykonaniu kary.

Stany Zjednoczone to jedyne państwo z kręgu cywilizacji zachodniej, w którym wciąż wykonywane są wyroki śmierci. Należy jednak podkreślić, że przeprowadzone egzekucje stanowią niewielki odsetek ogólnej liczby takich wyroków. W 2006 r. najwyższy wymiar kary amerykańskie sądy orzekały 3228 razy, z czego egzekucję wykonano 53 razy.

Źródło artykułu:PC World Komputer
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (6)
Zobacz także